Zahraniční tisk o Arafatových kontaktech se CIA

Jásir Arafat měl kontakty s americkou CIA. Čínský lid lituje smrti palestinského vůdce. Operace v irácké Falúdži pokračuje. Slovensko možná obnoví institut romských vůdců. Vědci fotili měsíc Marsu. Takové jsou titulky dnešního výběru ze zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Libanonský deník Daily Star odkrývá minulost Jásira Arafata. Palestinský předák měl prý podle listu kontakty s americkou tajnou službou CIA. Úzké vztahy s rozvědkou pěstoval po celá tři desetiletí. Byl to jeden ze způsobů, jak hrát na všechny strany, píše deník. V sedmdesátých letech dokonce kontaktoval zároveň CIA, sovětskou KGB, egyptské radikály i konzervativní Saúdské Araby. Ani jedna cesta nevedla ke konkrétnímu výsledku. Ale tak už to v moderním světě bývá.

Arafat se v americké rozvědce několikrát zklamal. Přesto nikdy nepřestal věřit v její moc. CIA zase díky vztahům s Palestinou zachránila několik desítek amerických občanů. Politici dnes často mluví o potřebě obyčejné lidské inteligence v boji proti terorismu. Na Arafatově případu je ale dobře vidět, jak jsou takové vztahy složité. Mír prostě nikdy nemůže vzniknout v utajení. Jásir Arafat to bohužel nikdy nepochopil, dodává Daily Star.

Jásir Arafat je mrtev. Pokoj jeho duši! To je ale groteskní idea, tvrdí americký Boston Globe. Máme přát pokoj muži, který je otcem moderního terorismu? Tomu, kdo nechal zavraždit nevinné atlety, napadal letadla a bombardoval pizzerie a školy? Tomu, kdo rozpoutal největší protižidovské vášně od dob třetí říše? Z jeho zločinů by mohl vzniknout celý katalog. A pro jeho opěvování neexistuje žádná omluva. Pro západní žurnalisty byl Arafat vždycky symbolem. Neměli by ale zapomínat na jeho oběti, upozorňuje Boston Globe.

List China Daily popisuje hluboký smutek čínského lidu z Arafatovy smrti. Byl to náš hrdina a přítel. Palestinský vůdce navštívil Čínu celkem čtrnáctkrát. Číňané si už na jeho bílý šátek s černými hvězdičkami zvykli. Jeho život byl plný legend i boje. Nežil ale dost dlouho na to, aby splnil, co si předsevzal. Doufejme, že jeho sny a představy nezmizí a Izrael s Palestinou nakonec najdou mír, dodává čínský deník China Daily.

Zemřete, pak volte! To je Fallúdža dnešních dní, píše britský Guardian. Přístupové cesty jsou uzavřeny, místní klinika srovnána se zemí, domovy zničené. A to všechno ve jménu lednových demokratických voleb. Je to vzkaz Kofi Annanovi a iráckému prezidentu Ajádu Alávímu. Oba ještě nedávno tvrdili, že invaze do Fallúdži zachrání lidské životy a demokracii v Iráku. Jenže Fallúdžané půjdou k volbám jen, pokud se jim podaří přežít útok jediné světové supervelmoci.

A nenechme se mýlit. Iráčané skutečně jsou pod palbou Američanů. Jak to podle listu vyjádřil jeden z velitelů v BBC. "Nepřítel má své jméno, je to Satan. A bydlí ve Fallúdže", řekl velitel. Ano, v Iráku byli nepřátelé demokracie, pokračuje list. Ale dokud Američané neporušili své sliby, byly to jen rozptýlené skupinky. To se změnilo, když do Bagdádu přijel Paul Bremer a začal Iráčanům namlouvat, že se nedokážou vypořádat s demokracií, domnívá se Guardian.

Romská problematika je znovu v centru pozornosti na Slovensku. Vicepremiér pro národnostní menšiny Pál Čáky navrhl, aby byl v připravovaném zákonu o menšinách obnoven institut romských vůdců, vajdů. Ten podle něho dobře fungoval v předválečném Československu. Právě nad tímto tématem se dnes zamýšlí deník Pravda, ze kterého cituje naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová cituje z Pravdy

Vědci, kteří fotografovali měsíc Fobos, se dočkali překvapení. Těleso obíhající Mars totiž bylo o pět kilometrů dál, než čekali. Píše o tom německý Der Spiegel. Podle vědců se Fobos k Marsu postupně přibližuje a v budoucnu se s ním zřejmě srazí. Stane se to asi za padesát milionů let. Další možností je, že gravitační síla rudé planety roztrhá Fobos a jeho trosky vytvoří kolem planety prstenec. Podobně, jako u Saturnu, vysvětluje Der Spiegel.

Barbora Kroužková, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme