Zahraniční tisk o atentátech v Keni

Britský list The Financial Times píše v souvislosti s keňskými atentáty, že židé a Izrael jsou dalším cílem teroristů. Zahraniční tisk také komentuje jmenování bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera do čela americké komise, která má vyšetřit pozadí událostí loňského 11. září. Slovenský deník Pravda si všímá toho, že majetek Vladimíra Mečiara a jeho dětí se postupně rozrůstá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Židé a Izrael jsou dalším cílem, domnívá se v souvislosti s atentáty v Keni britský deník The Financial Times. Zdá se, že jen štěstí zabránilo daleko větší katastrofě nebo snad druhému 11. září. Musíme vycházet z toho, že tohle jsou další předem připravené teroristické akty. Pokud je za útok odpovědná Al-Káida, potrvrdilo by se tak varování, že jejím terčem se stane Izrael a především židé. Teroristická federace Usámy bin Ládina je záludný a nebezpečný nepřítel. Je mnohem jednodušší pronásledovat Taliban nebo Saddáma Husajna. Stále více skeptiků ve Washingtonu je přesvědčeno o tom, že zaměřením pozornosti na Bagdád se teror ještě více podnítí. Hrozbu terorismu můžeme vymýtit jenom ještě větší světovou spoluprácí a přesvědčením, domnívají se britské Financial Times.

Rakouský Kurier ke stejnému tématu dodává: Jak to před několika týdny ohlásil Usáma bin Ládin, podnikli teroristé útok proti Izraeli coby "spojenci Američanů". Nasvědčuje to tomu, že Al Kajda odvedla opět hrůznou práci, minimálně ve formě duchovního patronátu. Skutečnost je o to horší, že teroristé byli opět přesvědčení, že muslimský svět bude žít lépe bez západního materialismu a amerického přístupu. Jejich šílenství bylo podporováno silnou vůli a zbraněmi, proti kterým zástupy vojáků nic nedokáží, soudí rakouský list Kurier.

Konzervativní norský deník Aftenposten se zabývá ve svém komentáři faktem, že do čela americké komise, která by měla vyšetřit pozadí událostí 11. září, byl dosazen bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger. Kissingerova komise stojí před obtížným úkolem, protože někteří lidé a instituce budou chtít znemožnit vyšetřování jejich možné spojitosti s teroristickými útoky. Spojené státy ještě nepřekonaly šok, že skupina teroristů udeřila přímo do srdce jejich země, ačkoliv tajné služby i federální policie měly množství signálů a varování. Proto by měly být prozkoumány především tyto organizace, a to velice důkladně. Henry Kissinger to samozřejmě přislíbil, ovšem má to jeden háček. Ten spočívá v tom, že Kissinger coby vyšetřovatel má právě s těmito organizacemi velmi úzké kontakty. A jejich vyšetřování by mohlo odhalit pro něj nepříjemné skutečnosti, poznamenává norský list Aftenposten.

Majetek předsedy Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara a jeho dětí se postupně rozrůstá, píše slovenský deník Pravda. Při volbách mu sice uniklo premiérské křeslo, ale post pána Trenčianských Teplic si nadále upevňuje. Za neuvěřitelných šest let se dopracoval k velké vile za desítky miliónů a nikoho zřejmě nepřekvapuje, že se o jeho majetek začala zajímat finanční policie. K výrokům Petra Zieglera, kterého vedou ve svých záznamech téměř všechny policejní sbory v Evropě, se pro jistotu ani nevyjádřil. Právě Ziegler totiž tvrdí, že Mečiarovi půjčil peníze on. Přestože Mečiar několikrát veřejně slíbil, že poví jmého dobrodince, který mu na vilu přispěl, dosud tak neučinil. Co je mu do parlamentu, policii a novinářích. Mečiarova karavana jede dál, konstatuje deník Pravda.

Je na čase, abychom chránili nejen naši bezpečnost, ale také životní prostředí, píše japonský deník The Japan Times, neboť i ono se může stát důvodem pro vznik terorismu a války. Spojené státy si po jedenáctém září uvědomily ohrožení národní bezpečnosti. Vytvořily zvláštní bezpečnostní oddělení, což je důkaz nového přístupu k ochraně států před vnějšími hrozbami. Ochrana vlastní bezpečnosti je jistě potřebná, ovšem měli bychom si uvědomit, že i životní prostředí může být zdrojem válek nebo teroristických akcí. A proto by bylo moudřejší chránit především životní prostředí. Vezměme si například odlesňování, pokračuje japonský list. Asi 50 procent lesů severovýchodní Asie už bylo zničeno. Jen pro příklad; 120 miliónů hektarů indonéských lesů se ročně zmenší asi o 1,5 miliónu hektarů. Odlesňováním se logicky ztrácí schopnost státu obstarat základní potřeby svých občanů. Deforestrace uvolní záplavy, půdní erozi a postupování pouští. To způsobí úbytek jídla, pohyby populace a ekonomický propad. Země, která nemůže zajistit pitnou vodu pro své občany je slabá a zranitelná.

Výzkumy v Číně ukázaly, že téměř všechny provincie jsou náchylné k přírodní katastrofě, a to buď z nedostatku nebo naopak z přebytku vody, píše japonský deník. Čína disponuje méně než dvěma tísíci třista kubickými metry vody na osobu, což je asi čtvrtina světového průměru. Nedostatek vody je zhoršován znečištěním, je příčinou chorob, snižuje zemědělské a průmyslové výnosy. Ztráty způsobené degradací životního prostředí dosahují 18,9 procent ročních příjmů Číny. Lepší pochopení faktorů způsobujících znečištění životního prostředí by přispělo k lepšímu řešení konfliktů vyvolaných právě ekologickými problémy. A těch není málo, uzavírá list The Japan Times.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme