Zahraniční tisk o atentátu v Bejrútu

Zavraždění bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího je politický zločin nejhoršího typu. Zrušte víza pro slovenské občany cestující do Spojených států! Salony krásy v Česku, Maďarsku a Rakousku. Vlažné přijetí generálního tajemníka Rady Evropy Terryho Davise v Moskvě. To jsou titulky dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký deník New York Times si všímá včerejšího ničivého výbuchu v libanonském Bejrútu. Zahynulo při něm nejméně třináct lidí, mezi nimi také bývalý premiér Rafík Harírí. Byl to jeden z nejzásadovějších libanonských politiků, který pomáhal osvobodit svou zemi od nadvlády Sýrie. Jeho zavraždění je politický zločin nejhoršího typu.

Nejlepší odpovědí na něj je zvýšit mezinárodní tlak na odchod syrských vojenských jednotek z Libanonu, domnívá se deník. Ty tam totiž přijely jen proto, aby znemožnily Libanonu nezávislost. Harírí odstoupil ze své premiérské funkce loni, když syrský diktátor Bašar al Asad donutil libanonský parlament, aby prodloužil mandát prezidentu Émilu Lahoudovi - jakési syrské loutce.

To bylo moc i na Rafíka Harírího. Proto byl také jedním z těch, kdo žádali, aby se Rada bezpečnosti OSN postarala o odsun syrských vojáků z libanonského území. Harírího zavraždění teď může mezi dalšími kritiky Damašku vyvolat strach. Dlouhodobě ale nejspíš povede k odporu proti syrským jednotkám, dodává deník New York Times.

Zrušte víza pro slovenské občany cestující do Spojených států, žádá slovenský deník Sme. V létě roku 1902 přednášel Masaryk na Chicagské univerzitě a ta ho jmenovala čestným doktorem. Už tehdy dokázal budoucí československý prezident přesvědčit Ameriku o podpoře ještě neexistující země. A to všechno v době, kdy o sobě lidé nevěděli.

Dnes toho víme neporovnatelně víc. Federální soupis Spojených států z roku 1990 evidoval přes milion osm set tisíc Slováků, kteří žijí a pracují v Americe. Rodili se tu a umírali podle dohody o naturalizaci, která platila od roku 1928. A tak Slováci dali Americe přes dva miliony Američanů - umělce, soudce, kosmonauty, starosty, Andyho Warhola, Kolomana Sokola a hokejisty z NHL.

Jde tu o cosi vyššího - o přátelství, humanismus. Slováci umí v takovém svazku s Američany fungovat. Slovensko není velký a silný stát, ale věří, že by přátelství mezi dvěma národy mělo být plné respektu a porozumění. Proto by vedlejším účinkem summitu Bush - Putin, který se chystá v Bratislavě, mělo být zrušení víz slovenských euroobčanů vůči USA, myslí si slovenský deník Sme.

"Levná poprsí z Východu" - tak nadepisuje rakouský týdeník News třístránkový rozbor o chirurgických zákrocích. Písemnou i obrazovou dokumentaci o salonech krásy v Česku, Maďarsku a Rakousku nám přiblíží vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z týdeníku News

Ruská Nezavismija Gazeta komentuje návštěvu generálního tajemníka rady Evropy Terryho Davise. Jeho přijetí bylo, mírně řečeno, vlažné, informuje deník. Davis měl pro Rusy vždycky slabost. Vzájemné vztahy ale ochladly poté, co Rusko zasahovalo do ukrajinských parlamentních voleb.

Právě proto se ruský prezident Putin i mluvčí federální rady Sergej Mironov odmítli s Davisem setkat. Ruští politici špatně snáší debaty o Severním Kavkazu nebo o aféře Jukos. Rada Evropy teď ale připravuje rezoluci, která jednou pro vždy stanoví administrativní roli Kremlu v aféře Jukos. Zřejmě proto se Moskva rozhodla zdiskreditovat Terryho Davise přesto, že je to náš host, vysvětluje Nezavismaja Gazeta.

Petra Lazáková, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme