Zahraniční tisk o bezpečnosti letecké dopravy

Protiteroristická opatření v letecké dopravě, zlepšující se vztahy mezi OSN a Spojenými státy, boj Američanů proti obezitě zákazem prodeje limonád - to jsou témata sobotního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Slovenský deník Sme se věnuje tématu protiteroristických opatření v mezinárodní letecké dopravě. Když jsem kdysi četl Orwellův román 1984, netušil jsem, že praktiky Velkého bratra zavedou i v nejsvobodnějších zemích, píše dopisovatel listu.

Jasně, hrozba útoků je vážná věc, ale opravdu jim zaváděná opatření zabrání? Vzpomeňme si na Lockerbie. V takovém případě nepomůže ani nejnovější zbraň amerických úřadů pro bezpečnost v dopravě, zákaz shromažďování cestujících na záchodku.

Na pražském a bratislavském letišti bylo zrušeno několik letů. Cestující odjeli vlakem a jejich zavazadla jim byla poslána o dva dny později. Některé z nich čekalo po otevření kufrů nepříjemné překvapení: byli okradeni. Když je tak jednoduché vyndat věci z uzamčených zavazadel, pak není problém do nich i něco vložit. Třeba balíček s trhavinou.

Podobné absurdity se dějí i v Kanadě. Tam jsou protiteroristická opatření také v plném proudu. Kanaďané cestující do USA budou muset bez výjimky projít jakýmsi kádrovým posudkem. A přesto se novopečený kanadský ministr dopravy nemůže vzdát schůzek s šéfem Hizballáhu. I když je na seznamu teroristických organizací.

Našimi největšími nepřáteli jsme tak my sami. V USA už není nikdo odpovědný za svoje činy. Všemu jsou prý na vině společenské podmínky, historická nespravedlnost, duševní poruchy, televize, nadnárodní korporace, výrobci cigaret či Kryštof Kolumbus, píše se dnes v deníku Sme.

Chladné vztahy, které dlouho panovaly mezi USA a Organizací spojených národů, se pomalu oteplují. Myslí si to deník New York Times. Setkání generálního tajemníka Koffiho Annana, iráckého místodržícího Paula Bremera a prozatímní irácké rady se uskuteční v pondělí. A vypadá to optimisticky.

Všichni zúčastnění, zdá se, našli během přípravných rozhovorů společnou konstruktivní řeč. Je to dobře. Budoucnost Iráku totiž na koordinaci mezi Američany a OSN závisí. Příchod OSN do Iráku určitě nevyřeší naráz všechny problémy. Ale je zárukou hledání přijatelného řešení pro všechny, píše se v New York Times.

Palestinci doufají, že budou moci pracovat v Izraeli, uvádí dnešní izraelský list Haarez. Zaměstnání je totiž na palestinských územích velmi těžké získat nebo je práce málo placená. Deníkem Haaretz přímo v Jeruzalémě listoval náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Janev cituje z izraelského tisku

Americká akademie pediatrů se rozhodla konečně něco udělat s obezitou dětí. Píše o tom International Herald Tribune. Boj proti nejčastější nemoci v dětství, nadváze, začal na školách. Akademie se teď snaží o zákaz prodávání limonád během vyučování. Zamezil by se tak prodej slazeného pití na středních školách během dopoledne a na základních školách vůbec.

Konzumace sladkého pití se za poslední léta zdvojnásobila a také to je jedním z důvodů epidemie obezity. Proto je požadavek pediatrické akademie naprosto správný, myslí si list.

Výrobci nápojů překvapivě se zákazem souhlasí. Odpovědnost za epidemii obezity v dětské populaci ale úplně odmítají. Dětí s nadváhou je v USA přes patnáct procent. Obezita se stala nejčastějším dětským onemocněním. Jen zákaz prodeje limonád to ale nenapraví. Je potřeba dát příklad zdravého životního stylu celé společnosti, doplňuje deník International Herald Tribune.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme