Zahraniční tisk o bezpečnostních kontrolách v USA

Nový způsob bezpečnostních kontrol na letištích ve Spojených státech. Konec zahraničního vysílání Slovenského rozhlasu. Vitamín D a rakovina. To jsou témata, kterým se věnuje čtvrteční výběr e zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký deník USA Today informuje o novém záměru americké organizace TSA, která se zabývá bezpečností v dopravě. Připomíná incident, který se stal před šesti lety, když se celý svět připravoval na příchod nového milénia.

Američtí celníci dostali informace, že by se mohl chystat teroristický útok. V Port Angeles si celní pracovnice Diana Deanová všimla, že jeden řidič vypadá velmi nervózně. Když mu kladla běžné otázky, znervózněl ještě více. Pak se zjistilo, že vezl náklad výbušnin a že měl v plánu vyhodit do vzduchu Disneyland a letiště v Los Angeles.

Právě to, co udělala Diana Deanová, bude v budoucnosti hrát v oblasti bezpečnosti letecké dopravy velkou roli. Zaměstnanci zhruba čtyřiceti velkých letišť by v příštím roce měli projít novým typem školení. Měli by se naučit, jak nejlépe na cestujících podle konkrétních znaků jako například suché, popraskané rty poznat, že mají nepřátelské úmysly nebo že jsou nervózní.

Takoví pasažéři pak budou podrobeni zvláštní fyzické prohlídce a mohl by je také čekat policejní výslech. Tento přístup se zdá být lepším řešením, než kontrolovat každoročně šest set milionů cestujících. Podobný způsob pozorování lidského chování se s úspěchem používá třeba na izraelském letišti Ben Gurion, které je známé svou bezpečností, závěrem píše USA Today.

Vlna studeného počasí zasáhla i severozápadní Evropu, včetně Belgie. Sníh pokryl nejenom Ardeny na hranicích s Lucemburskem a Německem, ale prakticky celou zemi. Místní noviny ale nepíší jenom o problémech, které sněžení přineslo. Z tisku vybíral bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka cituje z belgického tisku

Slovenský deník SME v dnešním vydání komentuje konec zahraničního vysílání Slovenského rozhlasu na krátkých vlnách. Začalo v lednu 1993. Nejdříve bylo určeno Slovákům, kteří žijí v zahraničí, ale pak se rozšířilo na šest jazykových mutací s cílem prezentovat Slovensko v zahraničí. Podobně jako v jiných zemích si tuto službu objednával a platil stát. Při schvalování rozpočtu na rok 2006 Slovenská republika tuto svoji objednávku zrušila.

Už v letošním roce si ale zahraniční vysílání financoval sám rozhlas, a to ve výši 55 milionů slovenských korun. Rozhlas na tuto činnost nemá dostatek financí, a proto musí svoji pohledávku přenést do závazků vůči Radiokomunikacím. Ty se ale chovají tržně a avizují zastavení vysílání na krátkých a středních vlnách.

Má rozhlas dopustit, aby se vypnuly střední vlny, na kterých se šíří regionální vysílání a vysílání pro národnostní menšiny? Má rozhlas dovolit, aby se vypnuly krátké vlny, které má podle zákona financovat stát, ptá se deník SME.

Rozhlas bude své vysílání v omezeném rozsahu poskytovat i nadále. Aby nedošlo k porušení zákona o Slovenském rozhlase a zákona o vysílání, bude se vysílání šířit přes satelit a přes internet. I zde ale vznikají náklady, které zase bude muset financovat sám rozhlas. V zákoně o Slovenském rozhlase je třeba jednoznačně stanovit, jestli si stát přeje zahraniční vysílání, a jak ho chce financovat, uzavírá deník SME.

Nová studie prokázala, že každodenní zvýšené dávky vitamínu D mohou snížit výskyt onemocnění rakovinou o polovinu, informuje australský deník The Daily Telegraph. Vědci se domnívají, že právě nedostatek vitamínu D má každý rok za následek tisíce úmrtí na rakovinu. Odborníci doporučují, aby denní dávka vitamínu D byla dvacet pět mikrogramů.

Mezi dobré zdroje vitamínu D patří ryby, vejce, mléko a rybí tuk. Běžné multivitamínové tablety obsahují jenom jednu čtvrtinu této doporučené denní dávky. Studie také prokázala spojitost mezi nedostatkem vitamínu D a mnoha dalšími onemocněními jako je například schizofrenie, cukrovka a vysoký krevní tlak, píše The Daily Telegraph.

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme