Zahraniční tisk o Blairových plánech po odchodu z politiky

Světový tisk se i nadále zabývá ohlášenou rezignací britského premiéra Tonyho Blaira a zajímá se také o jeho další plány po odchodu z Downing Street. Německu hrozí, že se bude muset rozloučit s ambicemi v oblasti ochrany klimatu. Turecko přes politickou krizi žije hudební soutěží Eurovize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V zahraničním tisku stále doznívá oznámený odchod britského premiéra Tonyho Blaira z premiérské i stranické funkce. Vedle mnoha komentářů o Blairově politickém odkazu a minulosti si ale britský deník Daily Mail povšiml spíše toho, co Blaira v budoucnu očekává. A dokonce to i přesně spočítal na přibližně 40 miliónů liber, tedy v přepočtu asi 1,6 miliardy korun.

"Tony Blair mává na rozloučenou Downing Streetu a na uvítanou naopak ohromujícím 40 milionům librám za knihy a přednášky," píše deník. Podle listu Blair chce vytvořit charitativní nadaci pro "větší porozumění" mezi různými věroukami a pro sblížení Izraelců a Palestinců. "Jako bývalý premiér bude Blair cestovat po světě na podporu své věci. Ale současně si zajistí ve svém cestovním plánu hodně dní na projevy a za každý bude inkasovat až 125.000 liber," poznamenává britský Daily Mail.

I když zahraniční tisk polevil v psaní o hrozbě globálního oteplování, německé deníky se tématu věnují i nadále, protože právě německá kancléřka Angela Merkelová postavila možnost klimatických změn ve své politické agendě na přední místo.

Ale teď by mohla přijít blamáž z vlastních řad. Německé energetické koncerny musejí odstavit některé staré uhelné elektrárny, které jako celek produkují asi 45 procent elektrické energie. Místo odstavených elektráren chtějí postavit čtyřicet nových. "To by mělo katastrofální dopad na klimatickou bilanci. Pokud budou vybudovány všechny tyto elektrárny, může se Německo rozloučit s cíli o ochraně klimatu, které odsouhlasil parlament. Podle těchto cílů by se mělo vypouštění skleníkových plynů snížit do roku 2020 o 40 procent," píše deník Der Tagesspiegel.

Turecká média se zabývají vnitropolitickou krizí. Zvláštní zpravodajka Radiožurnálu v Turecku Klára Stejskalová si ale všimla i dalších témat, o kterých tamní tisk píše.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová cituje z tureckého tisku

Naše tiché a trpělivé maminky u ploten s vařečkou nebo u valchy jsou minulostí, píše německý deník Die Tageszeitung ke stoletému výročí nadcházejícího Dne matek. Podle deníku se už nedají umlčet kyticí květin. "Umějí počítat a brát se za své. Nebojí se rozvádět, pracují a vědí, že dětem prospějí více jako vzor, když se chovají samostatně," uvádí list.

Vídeňský deník Wiener Zeitung připomněl, že za dárky ke Dni matek utratí Rakušané 134 miliónů eur. Budou to třetí nejlepší tržby pro obchodníky po Velikonocích a Vánocích. Synové dávají dárky průměrně za 34 eur, dcery za 30. Mezi dárci převláda se 77 procenty mladá generace. A za jaké dárky se nejvíce utratí? Ano, jsou to stále květiny, uvádí Wiener Zetung.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme