Zahraniční tisk o blížících se volbách v Německu

Britské noviny se vracejí k začátku předvolební kampaně v Německu. Na výsledku německých voleb a na osudu Gerharda Schrödera závisí celá evropská sociální demokracie, píše Guardian. Není to jen otázka toho, zda Schröder porazí svého bavorského protivníka Edmunda Stoibera, jedná se také o to, jaký druh politiky bude provádět, pokud zvítězí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německo zoufale potřebuje změnu a vypadá to, že s tímto tvrzením souhlasí většina německých voličů. Gerhard Schröder totiž selhal na mnoha frontách, domnívá se Guardian. Jeho slib z roku 1998 snížit nezaměstnanost na 3 a půl miliónu se nezdařil - nezaměstnané jsou čtyři milióny obyvatel - to je děsivých 9 procent. Příštích šest týdnů bude zásadních pro Evropu a pro budoucnost celého sociální demokracie. Pokud Schröder bude mít v průběhu kampaně štěstí a ukáže větší představivost a odhodlání než předváděl dosud, mohl by nalézt způsob jak sladit souboj globální ekonomiky s tradičně silnými sociálními zárukami, na které jsou Němci tak hrdí, píše The Guardian.

Na nová varovná čísla týkající se německé nezaměstnanosti reaguje také deník Financial Times: Vzestup nezaměstnanosti a křehká ekonomická obnova Německa podle něj odvávají naděje kancléře Schrödera na vítězství ve volbách. Vysoká nezaměstnanost v Německu zaujala i deník Kurier, ze kterého cituje naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Kurier o nezaměstnanosti v Německu

International Herald tribune rozebírá osobnost amerického ministra zahraničí Colina Powella. Nebylo by divu, kdyby Powell snil o tom, že ovládne zahraniční politiku, jako se to kdysi podařilo Johnu Fosterovi nebo Henrymu Kissingerovi - píše list. V záležitostech několika posledních měsíců dostal Powell na frak od konzervativních a ideologických politiků Bushovy vlády. Jako dobrý voják a věrný rádce ale spolkl hořkou porážku, obhájil smluvní linii strany a nastavil tvář další krizi.

Mezi poslední Powellovy nezdary patří rozhodnutí o zastavení financování Fondu OSN pro otázky populace v oblasti čínské politiky nucených potratů, domnívá se deník. Šéf americké diplomacie si ale může také přičíst několik málo důležitých vítězství. Neměl by se proto bát využívat v mezinárodních jednáních některé výhody.

Prezident svého ministra zahraničí potřebuje více než on prezidenta, tvrdí list. Powell je eso Washingtonu. George Bush, který není pro zahraniční politiku tak významným hráčem, by proto mohl ztratit na významu doma i v zahraničí, pokud by neměl Powella na své straně. Ten tak má všechny předpoklady být skvělým ministrem zahraničí, ale nedosáhne toho, dokud nebude umět jednoznačně prosadit svůj názor, uzavírá International Herald Tribune.

Slovinské noviny Dnevnik upozorňují na výskyt legionářské nemoci ve městě Koper na jadranském pobřeží. Kvůli smrti 73letého německého turisty na tuto chorobu musel být ve městě zavřen hotel, kde skupinka německých turistů bydlela. Po návratu onemocnělo dalších pět Němců, u jednoho z nich už byly příznaky legionářské nemoci jasně identifikovány. Podle slovinského listu byla zdrojem nákazy zřejmě klimatizace autobusu, kterým německá výprava do Slovinska cestovala.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme