Zahraniční tisk o Blízkém východě, ČT a nemocných vojácích KFOR

I dnes se zahraniční tisk věnuje dění v České televizi a situaci na Blízkém východě. Novinkou je aféra se zvýšeným výskytem leukémie mezi italskými vojáky působícími v misích KFOR.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jako scénu připomínající pád komunismu v Čechách popsal dnešní britský Independent včerejší demonstraci na Václavském náměstí, kde na sto tisíc shromážděných protestovalo proti způsobu volby nového šéfa České televize Jiřího Hodače. Deník uvádí:

„Hodač není Čechy pokládán za politicky nezávislého a jeho jmenování vyprovokovalo nejhorší politickou krizi v České republice za několik posledních let. Zaměstnanci zpravodajství ČT odmítli pracovat pod vedením pana Hodače a zabarikádovali se v newsroomu, odkud vysílají rebelské vydání zpráv. Hodač odpověděl přerušením vysílacího signálu a zařazením vlasního zpravodajského programu. Ten je vysílán z prostoru pronajatého od konkurenční televizní stanice a navíc v až komicky amatérském provedení, s redaktorkou, které v záběru vykukují nohy zpod obyčejného stolu. Žádný div, že zakročil také Václav Havel a otevřel další z episod války dvou Václavů - Havla a Klause."

Také německá média pozorně sledují vývoj kolem České televize. Dnešní vydání deníku Die Welt věnuje současné krizi v naší veřejnoprávní televizi dva materiály svého pražského korespondenta.

Dnešní vydání německého listu Süddeutsche Zeitung přináší komentář nazvaný „Blízkovýchodní konflikt: teror, diplomacie, trvající krize", ve kterém mimo jiné uvádí: „Po dlouholetých jednáních se řešení zdá být na dosah. Přesto nová eskalace násilí vzbuzuje pochybnosti, zda vůbec někdy mír mezi Palestinci a Izraelci zavládne. Přitom o míru a válce mezi nimi rozhoduje několik málo politiků. Především Jásir Arafat, kterého si palestinští vrhači kamenů zvolili za svého vůdce a kterého palestinský národ téměř bezmezně zbožňuje. Proti němu stojí Ehud Barak, který po celé fukční období bojuje za získání většiny v parlamentu. Pro Arafata je boj za palestinský stát jeho životem. On sám byl v mládí jedním z vrhačů kamenů, kteří nepřemýšlejí o tom, že se pouštějí do nebezpečí, které jim může přinést smrt. Snad i proto je srdci palestinského národa tak blízký.

Naproti tomu Barak dříve patřil k těm, kteří mohli dosáhnout všeho, co chtěli. Na začátku své kariéry prošel během své služby v armádě až k postu šéfa generálního štábu a následně dojel svým vítězným vlakem do politiky a do funkce izraelského premiéra. Dnes však patří k těm, kteří chtějí víc než mohou získat, a jeho vítězný úsměv mu jakoby zmrznul na tváři." Jako dalšího klíčového aktéra blízkovýchodního mírového procesu uvádí list amerického prezidenta Billa Clintona. "Clinton by se na samém konci své vlády ještě rád zapsal do dějin případným úspěchem. Prakticky po celou dobu své vlády tlačil na posun a završení mírového procesu na Blízkém Východě. Je ale otázkou, zda se mu to jako "chromé kachně" ještě teď může povést," uzavírá německý Süddeutsche Zeitung.

Italská média se věnují případům leukémie mezi italskými vojáky, kteří se zúčastnili mírových misí v Kosovu a zejména v Bosně. Cituje z nich naše římská spolupracovnice Vědunka Lunardi.

Vědunka Lunardi, Radka Průšová, Klára Stejskalová, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme