Zahraniční tisk o Blízkém východu a o hovězím

Handrkování kolem výsledků prezidentských voleb v USA zcela zastínily dva jiné zahraničně politické problémy: blízkovýchodní konflikt spolu s předčasnými volbami v Izraeli a šířící se šílenství evropského skotu spolu se zákazem krmivové masokostní moučky a klesající spotřebou hovězího masa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K vývoji na Blízkém východě a především v Izraeli napsal liberální rakouský deník Der Standard: „Premiér Ehud Barak oplývá možná skutečně příliš malou politickou intuicí. Má však i objektivní historickou smůlu, že musí řešit problémy zjevně neřešitelné. Bylo třeba se pokusit o smír se Sýrií, který však ztroskotal na úzkém pruhu kolem Genezaretského jezera. Barak Palestincům nabídl víc, než by Izrael dokázal strávit, a nemohl za to, že jim to bylo příliš málo."

„Současná vnitropolitická krize byla tudíž nevyhnutelná," pokračuje list, „a je nutno připsat Barakovu pravicí kritizovanému cik-cak-kursu, že nenastalo ještě něco horšího. V neposlední řadě je Barak nevinnou obětí volebního systému: k čemu je volební vítězství s velkým náskokem, které mu dopomohlo ke křeslu premiéra, když je ve všech blízkovýchodních i společenskopolitických projektech jen loutkou parlamentu,ve kterém levice prostě nemá většinu?" táže se závěrem vídeňský Der Standard.

Evropským tématem číslo jedna zůstává choroba BSE - šílenství skotu a obavy z možného přenosu této nemoci na člověka.

„Je skandální," napsal španělský list El Periódico de Catalunya, „že Evropská unie musí znovu zakazovat něco, co už je dávno zakázáno: od roku 1994 platí zákaz zkrmovat masokostní moučku u skotu. Jako přídavek do krmiva pro vepře a drůbež byla zatím povolena. Protože existuje podezření, že se s tímto krmivem prováděly nepřípustné machinace, je teď Evropská unie donucena zakázat masokostní moučku u všech domácích zvířat. BSE bylo možno zastavit hned po vypuknutí choroby v Británii. Protože však vlády evropských států při kontrolách selhaly, šíří se šílenství krav po celém kontinentě," uvádí španělský El Perdiodico de Catalunya.

O ekonomických dopadech krize BSE na evropské zemědělství informuje německý deník Die Welt. „Způsobené škody dosahují miliardové výše. Jen zničení zásob masokostní moučky bude stát přibližně tři miliardy eur, stejně - ne-li mnohem víc - vynaloží Evropská unie na likvidaci nakaženého či aspoň podezřelého hovězího. Každý z postižených zemědělců má dostat odškodné necelých 1000 marek za krávu. Náklady na likvidaci jatečných odpadů nejsou ve škodách dosud zahrnuty."

„Necelých 4,5 milionu kusů skotu už bylo vybito," pokračuje hamburský list. „Na stejný osud čeká v rámci Unie asi šest milionů dobytčat ve stáří nad 30 měsíců, z toho jen v Německu 1,5 milionu. Při dosud srovnatelných likvidačních nákladech plus odškodné činí roční ztráty přibližně 6 miliard marek. Nepříznivou bilanci doplňuje mezitím uveřejněná informace německých vědců: podle nich mohou původci choroby na základě „značného podezření" přenášet šílenství skotu na další zvířata také prostřednictvím užitkové zemědělské půdy a pastvin," informuje deník Die Welt.

Francouzský týdeník L´Express bilancuje vládní poločas německého spolkového kancléře Gerharda Schrödera a mimo jiné uvádí:

„Dva ministři odešli. A teď začíná být tón „zeleného" koaličního partnera vůči SPD stále agresivnější a jeho postoj bojovnější. Zelení přitom vzbuzují dojem, jako by před dvěma významnými regionálními volbami v roce 2001 chtěli vsadit všechno na jednu kartu. Konflikt je zřejmě předem naprogramován. Na summitu EU v Nizze počátkem prosince se zřejmě objeví unavený Gerhard Schröder, přestože má v rukávě ještě jeden trumf: opozici. Dokud se křesťanským demokratům nepodaří dosáhnout někdejší úrovně (což zatím pokaždé za čas dokázali), bude moci spolkový kancléř ještě klidně spát, soudí francouzský týdeník L´Express.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme