Zahraniční tisk o blízkovýchodním konfliktu

Dnešní vydání zahraničních deníků pochopitelně věnují největší pozornost událostem na Blízkém východě a přináší titulky jako Arafatova éra skončila, Palestinské vedení ztrácí kontrolu, Mírová jednání nejsou možná, Šaronovo radikální chirurgické řešení, Šaron reaguje v krizových situacích obvykle špatně či Blízký východ potřebuje pomoc zvenčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britské konzervativní "Timesy" k situaci na BV napsaly: Premiér Šaron a jeho poradci dospěli k závěru, že Jásir Arafat stojí už jen podle jména v čele palestinského aparátu neschopného udržet terorismus na uzdě. Izrael má teď v úmyslu učinit veškerá opatření k zajištění maximální bezpečnosti země. Pokud v důsledku toho Arafat padne, nevadí. To je rozhodnutí zásadního významu, podpořené novým tónem americké vlády. Předpokládané rozladění mezi Izraelem a USA nenastalo - Bush i Šaron vycházejí z toho, že Arafatova éra skončila, uzavírají londýnské "Timesy".

Všechno teď nasvědčuje, že dojde k zesíleným vojenským akcím Izraele, navazuje britský "Daily Telegraph". Washington však zřejmě přesune řešení izraelsko-palestinského konfliktu na nižší příčku svého prioritního seznamu a zato rozšíří válku proti terorismu i na Irák. To vyburcuje evropské vlády. Ty vyzvaly Američany, aby vyvinuli tlak na Šarona a Arafata, aby udrželi arabské národy nadále v protiteroristické koalici. Požadovat ovšem za takových okolností mírová jednání o BV je nesmyslné, soudí "Daily Telegraph".

Izraelský premiér Šaron, který sám pomáhá roztáčet spirálu násilí, chápe stejně jako USA, že Izrael je ve válce proti terorismu, píše švýcarský "Tages-Anzeiger". Šaron má v zásadě pravdu: ať už Hamás, Džihád, Hizbolláh nebo Al-Kajdá - ti všichni usilují o to přinutit mocného nepřítele krutým násilím proti civilistům na kolena. Jenže stejně jako v globálním boji proti terorismu platí i blízkovýchodním konfliktu: pouze válkou nelze nad tímto zlem zvítězit. V první řadě je nutno odstranit příčiny. A to je mimo jiné izraelská okupace arabských území a osidlování západního břehu Jordánu a pásma Gazy, uvádí švýcarský "Tages-Anzeiger".

Podle názoru ruského deníku "Kommersant" pochopilo palestinské vedení přinejmenším dramatickou vážnost současné situace. Palestinské bezpečnostní síly zadržely víc než stovku islámských bojovníků. Byla to největší policejní akce proti extrémistům za posledních pět let. Ale situace v autonomních palestinských oblastech se zjevně dostává mimo kontrolu. Tisíce demonstrantů nedávno skandovaly "Zabijte Šarona!", čímž dali najevo, že příkazy palestinského vedení nehodlají respektovat, píše ruský "Kommersant".

Jásir Arafat si liboval v dvojznačnostech ve své strategii i ve svých prohlášeních, kdežto Ariel Šaron se ho snažil "vyšachovat", poznamenává pařížský "Le Monde". Pro Arafata teď uhodila hodina pravdy. Už nemůže dál předstírat, že stále ještě kontroluje palestinské národní hnutí, když přitom nedokáže zakročit proti radikálnímu islámskému Hamásu. Šanci na úspěch může mít jen tehdy, bude-li schopen dát něco i Palestincům. To však závisí i na Šaronovi, píše závěrem pařížský "Le Monde".

Francouzský "Le Figaro" se domnívá, že Ariel Šaron by mohl použít afghánskou variantu. Stejně jako jde Američanům o dopadení bin Ládina a zničení hnutí A-Kajdá, mohlo by jít v tomto případě o likvidaci šéfa Palestinců Arafata a rozbití jeho organizace. Takovéto radikální chirurgické řešení je tím lákavější, neboť Izrael si nemůže dát natrvalo "pouštět žilou", jak mu to vnucují teroristé. V přepočtu na počet obyvatel odpovídá 32 mrtvých jen tento týden 320 Francouzům. Nebylo by to však po vyřazení Jásira Arafata ještě horší? táže se závěrem pařížský "Le Figaro".

Dánský "Politiken" uvádí, že izraelské odvetné akce lze jednoznačně označit jako mstu. Následovaly vždy okamžitě. Právě tato beznadějná logika oko za oko, zub za zub je činí odpornými a zřejmě nekonečnými. Premiér Šaron má přímo legendární schopnost rozhodovat v rozhodujících chvílích špatně - a udělal to teď znovu. Izraelská odveta na konkrétní cíle je chápána jako útok proti Palestincům jako celku... Co bude dalším krokem v této krvavé epopeji, táže se s obavou dánský "Politiken".

Podle pařížského listu "Liberation" se americký prezident George Bush o Blízký východ začal zajímat až po 11. září. Pokusil se opět rozhýbat izraelsko-palestinský dialog vysláním svého emisara do regionu. Zřejmě to všechno bylo málo a příliš pozdě. Nejvyšší Bushovou prioritou je vítězství v Afghánistánu. Pak možná začne boj s hospodářskou recesí v USA. Kapitola "Usáma bin Ládin" však Bushe zřejmě přesvědčila, že se před narůstajícím nebezpečím nemůže natrvalo chránit tím, že je bude ignorovat, soudí deník "Liberation".

Po 11. září měl prezident Bush natolik zdravý rozum, že naslouchal radám o nutné umírněnosti. Místo aby okamžitě reagoval, hledal podporu u spojenců a snažil se s Kábulem vyjednávat. V zájmu všech, na první místě v zájmu Izraele, to musí udělat i teď, naléhá italská "La Stampa".

Zbývá tedy už jen pomoc zvenčí, navazuje tematicky rakouská "Die Presse". Jak dlouho chce totiž svět ještě přihlížet šarvátkám na Blízkém východě? Kdo ještě spočítá mrtvé, kteří denně platí krví? A všechny ozbrojené "incidenty" mezi vojáky osadníky na jedné a palestinskými extrémisty na druhé straně ? A děti, které při hře šlápnou na minu? Kdo zná reálný poměr sil, ví, že jen Spojené státy jsou schopny vyvinout dostatečný tlak na zarputilé partnery, uzavírá rakouská "Die Presse".

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme