Zahraniční tisk o blízkovýchodním konfliktu

K vystupňovanému násilí Na blízkém východě napsal nizozemský De Volkskrant. Stejné pohledy, stejné zprávy: Během jediného dne zabijí Palestinci šest izraelských vojáků, nazítří se Izrael pomstí a zabije 16 Palestinců. Tragédií přitom je, že toto nekončící násilí už lidskou mysl otupuje: stává se všední záležitostí a důsledkem je bezmoc. Palestinci původně házeli kamením, pak následovaly sebevražedné atentáty a teď už používají rakety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Izraelská pravice žádá obsazení všech palestinských území. Premiér Šaron se však rozhodnutí vyhýbá. Žije ze dne na den a omezuje se pouze na vojenskou reakci. Nebude-li brzy nalezeno východisko z tohoto ďábelského kruhu úderu a odvety, dosáhne násilí úrovně, kterou už nikdo nebude schopen zvládnout, soudí nizozemský De Volkskrant.

K právě ukončené asijské cestě amerického prezidenta Bushe poznamenává britský The Guardian: Bílý dům bude Bushův výlet do Asie nepochybně prezentovat jako velký úspěch, ovšem argumenty pro to lze jen těžko najít. George Bush podle všeho strávil většinu času v Japonsku, v Jižní Koreji a v Číně tím, že se pokusil omezit škody napáchané za první rok svého působení. Témata jako útlak v Tibetu, zastrašování Tchaiwanu, pronásledování církví, náboženských skupin a sekt byla sice v Pekingu protokolárně zaznamenána, ale vzápětí zapomenuta. Kdyby šlo o fotbalové utkání, zněl by výsledek USA-Čína 0:5 - čínský prezident Ťiang-Ce- min 1 branku, George Bush čtyři vlastní góly, píše britský Guardian.

Haagský Algemeen Dagblad komentuje americké plány v boji s terorismem a píše: Prezident Bush má pravdu, když označuje Saddáma Husajna a jeho režim za nebezpečný a destabilizující. Vojenská operace proti Iráku za aktivní podpory Evropy není vyloučena. Zbývá však ještě diplomacie, kde by Evropská unie mohla sehrát klíčovou roli, ba dokonce převzít iniciativu. Namísto nářků nad dominující politikou Američanů by se měly země EU rychle zamyslet nad svým aktivní přínosem k tomu, co USA označují jako "válku s terorismem". Vojensky by to Spojené státy nepochybně zvládly samy, ale politicky a diplomaticky je spolupráce Ameriky s Evropou v národním zájmu USA, soudí Algemeen Dagblad.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe považuje sankce Evropské unie vůči své zemi za kolonialismus, napsal vídeňský Der Standard. Po Evropě chystají sankce proti Mugabemu a jeho paladinům také Spojené státy. Příliš dlouho si Robert Mugabe, který chce být začátkem března násilně znovu zvolen hlavou státu, dělal blázny z celého světa. Zmlátil svou černou opozici a bez milosti vyvlastnil, likvidoval a vyháněl do exilu bílé farmáře. Proti Mugabemu je třeba zakročit, neboť tento starý despota žene Zimbabwe do záhuby, uzavírá rakouský Der Standard.

O novém trendu stravování ve světě píše římský zpravodajský servis Tgcom. Mimo jiné uvádí, že v době racionální výživy a péče o vlastní zdraví nahrazuje v oblasti rychlého občerstvení housku se salámem, sendvič nebo hamburger stále více teplá polévka připravená z čerstvých surovin - různé zeleniny jako hrášku, červené řepy, karotky, čočky, artyčoků, brambor, ale i jablek, pomerančů a slaniny. Složitější variace obsahují i maso kuřecí a vepřové, mexické nebo toskánské fazole, rozmanité koření a samozřejmě bylinky.

Už loni začaly polévkové bary pronikat z newyorského Manhattanu do Evropy - do Antwerp, Londýna, Paříže i Říma - jako řetězce "Soep and Soup". Čerstvé polévky nabízejí v Paříži například už i některé velké obchodní domy, v Londýně se podniky "Soup-Work" prosadily ve čtvrtích jako Covent Garden anebo Soho. V Itálii se průkopníkem polévek stal Miláňan Rodolfo Jucker, který zajišťuje dodávky tohoto občerstvení i do podniků a domácností, uvádí římský tiskový servis "Tgcom".

Milan Kopp, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme