Zahraniční tisk o blízkovýchodním konfliktu

Nadšení amerického prezidenta nad prohlášením Jásira Arafata, že zastaví terorismus ve vlastních řadách, je naivní, napsal dnes německý Süddeutsche Zeitung. Po devatenácti měsících intifády by měl Bush vědět, že slova palestinského vůdce nemají velkou platnost a nenásledují je žádné činy. Izraelský premiér si vynutil na Bushovi potvrzení, že je nezbytné, aby Arafat připustil reformy. K nim patří i rozbití Arafatova nepřehledného bezpečnostního aparátu, který je složen z deseti různých služeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Kromě toho rozehnalo Šaronovy truchlivé vyhlídky zjištění, že s Arafatem není možné vytvořit společný stát. A tak v těchto dnech začala na západním břehu Jordánu nová výstavba židovských domů, píše Süddeutsche Zeitung.

Šaronova zahraniční politika má jeden hlavní cíl: získat čas, aby přežil u moci, aniž by se musel vzdát území nebo osad. A zatím si nevede v omto směru špatně, uvedl izraelský Ha´aretz. Stejně jako na svých předchozích cestách do Ameriky i tentokrát přišel s řehršlí návrhů, které směřovaly k~oddálení skutečného jednání. Šaron je vždy připraven k olestným kompromisům, ale nejdřív musí být zastaven teror a palestinské vedení se musí stát demokratickým. Bush teď nemá v~úmyslu na Šarona tlačit. Navíc jeho vláda věří, že by to byla ztráta času. Prezidentovým zájmem je hlavně vzbudit dojem angažovanosti. Diplomatický tanec, který Bush se svými pomocníky před blízkovýchodními hosty předvedli, rozvířil prach s~malým obsahem, dodává Ha´aretz.

Válka proti Al-Kajdě ještě není u konce, v ákistánu právě začíná. Sebevražedný útok v~Karáčí je toho důkazem, poznamenaly londýnské Timesy. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o úmyslné zabíjení, které bylo vzkazem pro prezidenta Mušarrafa i Západ. Francouzi nejsou v~podvědomí muslimských fanatiků spojeni s~válkou v fghánistánu o nic víc než Američané nebo Britové. Byli však příhodným a nechráněným cílem. Původní podezření Pákistánců, že za výbuchem stojí Indie, je absurdní. Přesto prezident Mušarraf obratem obvinil svého souseda, že je jeho cílem ohrozit stabilitu vlády a celkovou integritu Pákistánu. Jakákoliv dramatická událost by mohla uspíšit převrat světského režimu, doufají fanatici. Prezident by proto neměl ztrácet nervy a cizinci dech, uzavírají londýnské Timesy.

Jeden ze zimbabwských farmářů, jeho žena a dvě děti jsou už třetí týden zabarikádováni na své usedlosti a vzdorují vyhnání od padesáti válečných veteránů, uvádí jihoafrický The Star. Jejich děti proto ani nemohly nastoupit se začátkem nového semestru do školy. ?Naše prázdniny končí jako noční můra. Posledních dvacet dní máme odstřiženou elektriku a zastavenou vodu. Každý den jsme vyzýváni, abychom z ašeho ranče odešli, "cituje farmáře johannesburský The Star. Děti z dobytčí farmy odmítají opustit domov ve strachu, že by jej už víc nespatřily a zimbabwská policie jen přihlíží. Ministr financí Makoni v~minulosti důrazně žádal, aby bylo farmářům dovoleno nerušeně pracovat Loňský sedmi procentní propadu hospodářství totiž zdůvodňuje právě útoky na farmy.

Katarina Wittová už neprotestuje proti tomu, aby byla uveřejněna její složka vedená bývalou Stasi, uvedl německý Spiegel. Přes sto osmdesát stran podkladů proto bude připraveno k vydání. Začátkem února rozhodl berlínský soud na žádost krasobruslařky, že její záznamy u Stasi zůstanou utajeny, a to až do rozhodnutí spolkového soudu ve sporu o vydání spisů o Helmutu Kohlovi. Ten v březnu zakázal Kohlovy akta otevřít. Katarina Wittová však nakonec svůj boj vzdala. Její spisy budou zveřejněny, i když z nich budou vyloučeny údaje z osobního a dokonce intimního života této olympijské vítězky, uzavírá Der Spiegel.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme