Zahraniční tisk o boji proti ptačí chřipce

Na boj s ptačí chřipkou se vybraly téměř dvě miliardy dolarů. Američané zabili hledané teroristy. Finská metropole bojuje proti přemnoženým krysám. Taková jsou některá z témat čtvrtečního výběru ze zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Téměř 700 delegátů z více než stovky zemí a dvaceti mezinárodních organizací se sešlo v Pekingu na dárcovské konferenci proti světové hrozbě ptačí chřipky. Jak píše čínský list The People´s Daily, účastníci přislíbili na boj s ptačí chřipkou téměř 1,9 miliard dolarů.

Peníze by měly být použity zejména na prevenci této nemoci v chudých regionech, informuje čínský deník. Také byla schválena takzvaná Pekingská deklarace, která má podporovat větší sdílení informací a rychlejší spolupráci mezi zeměmi.

Zatím ptačí chřipka zabila 80 lidí, pokračuje list. Ovšem podle odborníků je to pouhý začátek, protože pandemie této nemoci může zabít milióny lidí, zničit ekonomiku zasažených zemí a ohrozit stabilitu celých regionů. Je tedy dobře, že se mezinárodní společenství už teď baví o možnostech, jak tomuto černému scénáři zabránit, konstatuje čínský list The People´s Daily.

Britský deník Guardian zase v souvislosti s ptačí chřipkou varuje před lékem Tamiflu, který evropské státy i USA hromadně skupují jako obranu proti pandemii ptačí chřipky. Deník se opírá o článek v odborném lékařském listu Lancet Medical Journal. Autoři článku sice netvrdí, že lék Tamiflu proti ptačí chřipce neúčinkuje, ale varují před tím, aby pilulka sloužila jako jediná obrana proti ptačí chřipce.

Tamiflu totiž potlačí symptomy nemoci, ale nezabrání jejímu šíření. Takže člověk, který si lék vezme, sám příznaky chřipky nepocítí a lehce se tak může stát šiřitelem této smrtelné nemoci. Navíc má lék nepříjemné vedlejší účinky, například halucinace. Odborníci tedy navrhují, aby se namísto skupování léků vytvořily účinné krizové scénáře, které by v případě pandemie pomohly účinně zabránit dalšímu šíření nemoci, uzavírá britský Guardian.

Při náletu, který koncem minulého týdne podnikly Spojené státy na pákistánskou vesnici Damadola, prý zemřeli dva vysocí předáci Al-Káidy, píše severoamerický deník The New York Times. Pákistánští představitelé neoficiálně potvrdili, že mezi zabitými jsou tři nebo možná i čtyři významní teroristé, včetně zetě Ajmána Zavahrího, který je po vůdci Al-Káidy Usámu bin Ládinovi druhým nejhledanějším zločincem.

Mezi zabitými teroristy je prý také Egypťan Abú Chabáb Masrí, specialista na jedy a výbušniny, na kterého Spojené státy vypsaly pětimiliónovou odměnu. Hlavní cíl útoku, dvojka Al-Káidy Ajmán Zavahrí, však s největší pravděpodobností útoku unikl. Navíc při náletu zemřelo 18 civilistů, včetně žen a dětí, za což si Američané vysloužili tvrdou kritiku, dodává severoamerický deník New York Times.

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič chce přerušit soudní proces v Haagu a odjet na léčení do Moskvy. Rusko už dalo oficiální záruky, že se Miloševič vrátí do Nizozemska. Této možnosti se věnuje srbský list Danas. Cituje z něj spolupracovník Radiožurnálu na Balkáně Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje ze srbského tisku

Finskou metropoli Helsinki trápí velice dotěrný a stále početnější nepřítel - krysy. Jak informuje místní deník Helsingin Sanomat, kvůli teplému podzimu a mírnému nástupu zimy se krysy rekordně přemnožily. Oproti předchozím letům je jich v hlavním městě o 40 procent více. Přesné číslo samozřejmě nikdo nezná, ale odhadem jich v Helsinkách přebývá až milion.

To samozřejmě dělá obyvatelům města velké starosti, protože krysy mohou být šiřiteli řady chorob, například salmonely. Úředníci už vyhlásili krysám tichou válku a najali firmy specializující se na hubení krys. Boj s nepříjemným hlodavcem však ve velkém budeme velkém městě náročný, krysy mohou bez problémů přežívat v podzemí nebo na skládkách za městem, soudí finský list Helsingin Sanomat.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme