Zahraniční tisk o bombardování Iráku a o slintavce
V zahraničních novinách lze dnes najít zejména reakce na další bombardování Iráku, komentáře k násilí baskické organizace ETA a samozřejmě i diskusi o opatřeních k slintavce, kulhavce a BSE v Evropské unii.
Světový tisk vesměs komentuje opakované bombardování Iráku americkými letadly. Ruský Kommersant píše, že za útoky proti Iráku nejsou jen vojenské, ale i politické cíle. Nová americká vláda chce ukázat, že bude postupovat bez ohledu na mínění světové veřejnosti a podnikat veškeré kroky, aby sankce proti Iráku zrušeny nebyly," soudí ruský Kommersant.
Francouzský komunistický list L´Humanité k tématu poznamenal: Když se nový americký prezident obrací k ostatnímu světu, pak to nečiní z pódia Organizace spojených národů. Nechává prostě házet bomby. Už podruhé během sedmi dnů napadla americká letadla irácké cíle. George Bush si chce být jist, že mu všichni porozuměli. Tím dává najevo, že se nemíní zdržovat nějakými diplomatickými legráckami. Udeří tvrdě pokaždé, budou-li z jeho pohledu ve hře americké zájmy. Nový prezident USA, který přiznává svůj mizivý zájem na ostatních státech, tím zavádí do americké politiky osvědčené metody texaských kovbojů: nejdřív se střílí a pak se diskutuje," uzavírá francouzský L´Humanité.
Rakouský deník Die Presse komentuje nekončící vlnu terorismu ve Španělsku. Nejnovější atentát baskické separatistické organizace ETA, při němž přišli v San Sebastianu o život dva zcela náhodní chodci, není nic víc než pokračující provokace. Lidé si opakovaně kladou otázku Proč?" Baskicko neúpí pod žádným utrpením, kvůli kterému jinde ve světě vypukají povstání. Oblast Biskajského zálivu má rozsáhlou autonomii, nejsou tam žádné náboženské rozpory, baskičtina a tamní zvyky se nadále udržují a nikdo jim nebrání a Španělsko je pevnou demokracií. Mladá, bezohledná generace ETA už dávno ztratila ze zřetele původní cíl: nezávislé Baskicko. Nakonec i proto, že je to nereálné. Nesmyslné násilí je samoúčelné - má hlavně dokazovat oprávněnost existence ETA," připomíná rakouská "Die Presse".
Moldavské noviny věnují pozornost zítřejším předčasným parlamentním volbám. Z deníku Trud cituje náš zvláštní zpravodaj v Kišiněvě Robert Mikoláš:
Londýnské Timesy se vyslovují pro urychlené zrušení zákazu exportu britských užitkových zvířat nejen kvůli BSE, ale i kvůli slintavce a kulhavce. Bylo by pro kontinentální lobby příliš jednoduché zneužívat prostě podezření proti britským potravinářským výrobkům. Prohlášení Bruselu, že by zákaz exportu z Británie mohl trvat déle než do 1. března, zní hrozivě. Jakkoli jsou francouzští a němečtí spotřebitelé v otázce nezávadnosti potravin nadměrně citliví, panika je špatný rádce," napsaly britské Timesy.
Pařížský konzervativní Le Figaro ke stejnému tématu poznamenal: I když evropští experti potvrzují, že slintavka a kulhavka jsou v protikladu k BSE na člověka nepřenosné, vyvolala příslušná vývozní omezení okamžitě další otázky. A protože jednoznačně přesvědčivé odpovědi neexistují, přísahá se teď jako o závod na zásadu prevence. Na rizika přicházející z Británie Evropa okamžitě zareagovala a neváhala šířit obavy i prostřednictvím médií. Ale ať už experti říkají cokoli, strach a pochybnosti už se zahnízdily. U vepřů stejně jako u ovcí teď žádná prevence podezření nevyvrátí," uzavírá Le Figaro.
Zahraniční noviny obšírně informují o začátku a někde už o průběhu karnevalové sezóny. Nejslavnější - napsal například německý deník Die Welt - je karneval v brazilském Riu de Janeiro. Nejbarevnější je však zřejmě v brazilském Salvadoru ve spolkovém státě Bahía. A i tam zní žhavá samba. Už od čtvrtka až do popeleční středy v příštím týdnu se počet obyvatel tohoto přístavního města zvýší skoro na dvojnásobek - na čtyři miliony: přijíždějí Argentinci, Severoameričané i Evropané.
Karnevalový průvod začal už v pátek - v jeho čele kráčelo 150 bubeníků a za nimi na 3000 tanečníků v historických kostýmech. V sobotu večer se salvadorský karneval smísí s obyvateli černé čtvrti Liberdade, kde budou diváci přihlížet nezapomenutelnému zážitku: nábožensko-kultovním rituálům původem z Afriky. Ve městě samém - tedy v Salvadoru de Bahía - existuje mimochodem kromě 170 kostelů víc než 700 kultovních svatyní voodoo. Při karnevalu se však vyplatí dodržovat jedno základní pravidlo: nebrat si s sebou peněženku, také hodinky nechat doma a držet se se svým doprovodem pohromadě, radí a informuje německý deník Die Welt.