Zahraniční tisk o bonnské konferenci

Dnešní zahraniční noviny píší o slabém optimismu na bonnské konferenci o Afghánistánu, o ženách v Saúdské Arábii a jejich právech a také o otázce bezpečnosti klonování lidských embryí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Římský Il Messaggero poznamenává k bonnské mezinárodní konferenci o Afghánistánu:

Podle OSN je zázrakem už to, že se podařilo dostat všechny afghánské skupiny na Petersberg u Bonnu. Nastolit mír totiž nebude tak snadné a zabere to víc času, než by se na pozadí všech válečných krutostí mohlo zdát. Otázek nad budoucností Afghánistánu je příliš mnoho, aby mohly vyvolat víc než jen slabý optimismus... Situace v Afghánistánu je stále ještě dost nepřehledná na to, aby ti, kdo se sjíždějí do Bonnu, mohli přijmout už závazná rozhodnutí.

Turínská La Stampa konstatuje, že šéf německé diplomacie Joška Fischer bude po úspěchu na sjezdu strany Zelených bez problémů vykonávat funkci vyjednavače na konferenci o Afghánistánu. Německo teď bude navzdory vnitřní nejednotnosti v otázce vojenského nasazení bundeswehru v zahraničí stát v první řadě na diplomatické scéně. Postačí však úsilí OSN a Fischerova Německa k tomu, aby byl v Bonnu učiněn první krok ke stabilizaci Afgánistánu a aby konference neskončila jen vzrušujícím mezinárodním neúspěchem?

"Provaz nebo kulka ?" nadepsala svou poznámku ke sjezdu německých Zelených v Rostocku vídeňská Die Presse.

Život po Rostocku není pro "zelené" o nic snazší: přesvědčení pacifisté po rozhodnutí Bundestagu o nasazení bundeswehru v Afghánistánu už opustili stranu směrem k postkomunistické PDS - anebo to v dohledné době ještě udělají. A pokud se současný "zelený" ministr zahraničí Joška Fischer může na svou stranickou základnu spolehnout, zůstává nadále otevřená otázka, zda se "Zelení" mohou spolehnout na Fischera. Proč by při volebním neúspěchu zelených v příštím roce nemohl prostě přejít do řad SPD - jako svého času ministr vnitra Otto Schilly? Kromě času "zelení" mnoho nezískali. Mohli by pouze ztratit voliče ve prospěch postkomunistů a svou "hvězdu" Fischera do řad sociálních demokratů.

Ženy v Saúdské Arábii mají za několik týdnů získat poprvé v historii této monarchie osobní průkazy. Informoval o tom arabský list Al-Haját, který dále napsal, že tamní úřady už také zaměstnaly ženy, aby předávání dokumentů připravily. Až dosud byly saúdsko-arabské ženy na základě striktního islámského práva vždy zapsány v průkazu otce nebo manžela. Ve veřejné diskusi o ženských osobních průkazech, která trvala asi tři roky, bylo hlavní překážkou především to, že se ženy musí dát k tomuto účelu vyfotografovat. Většina žen v Saúdské Arábii musí totiž mimo dům nosit závoj přes obličej, který před cizím mužem nesmí odložit. Tento problém hodlají saúdsko-arabské úřady obejít zaměstnáváním žen jako fotografek. Vlastní cestovní pasy však ženy v Saudské Arábii získat nemají.

Pařížská La Tribune komentuje první naklonované lidské embryo a mj. píše:

Možnosti využití kmenových buněk klonovaných lidských embryí jsou enormní. Lze je pěstovat k produkci nejrůznějších lidských buněčných membrán. Jejich potřeba je neomezená a potenciální trh rovněž. Ovšem nebezpečí využití této techniky pro reprodukci, tzn. prostou implantaci naklonovaného embrya do dělohy, je neméně velké. První reakce dávají tušit mohutnou politickou bitvu, a to nejen z etických nebo náboženských pohnutek, nýbrž proto, že vědci nebezpečí klonování, vyplývající z příslušných pokusů se zvířaty, dokáží zatím sotva odhadnout.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme