Zahraniční tisk o bouřlivém přivítání českých hokejistů
Čeští hokejoví fanoušci vzdali hold také Ivanu Hlinkovi. Francie a Holandsko brzy rozhodnou o euroústavě. Případ Chodorkovský se dnes pravděpodobně dočká rozuzlení - to jsou některá z témat dnešního výběru ze zahraničního tisku.
Slovenský deník zaznamenal bouřlivé vítání českých hokejistů: Staroměstským náměstím se včera rozléhala píseň "We are the Champions", vlály stovky českých vlajek a někteří fanoušci je měli namalované na tvářích nebo na těle. Když před čekající fanoušky přijel autobus s hokejisty na střeše vozu, nikdo neslyšel vlastního slova. Za chvíli skákali všichni ti na zemi i hokejisté na střeše autobusu, popisuje včerejší atmosféru slovenský deník.
Oslavy se nesly v duchu vzpomínky na tragicky zesnulého trenéra olympijských vítězů z Nagana Ivana Hlinku. Právě po loňské tragické nehodě převzal trenérství reprezentace jeho žák a kouč Slavie Vladimír Růžička. Ten český tým letos dovedl ke zlatu Ivan Hlinka si nemohl přát krásnější uctění své práce, uzavírá slovenský list SME.
Francouzští a holandští voliči budou zhruba za několik dnů rozhodovat o euroústavě. Obě země rozhodují o osudu stejného dokumentu, ale ne o stejné Evropě, říká k tomu International Herald Tribune. Každá z těchto zemí totiž chce úplně jinou Evropu. Pro zastánce z řad Francouzů představuje euroústava možnost, jak sjednotit a zvýšit význam evropských rozhodnutí tak, aby Evropa snáze čelila americkému vlivu.
Tahle skutečnost holandské voliče moc nevzrušuje. Spíš než Američanů se Holanďané bojí právě takových silných států v rámci Evropské unie, jakým je třeba Francie. Referendum ve Francii se koná 29. května, o dva dny později proběhne v Holandsku, připomíná International Herald Tribune.
Nejsledovanější soudní proces v Rusku a možná i ve světě se dnes zřejmě dočká rozuzlení. Už od včerejška čte moskevský soud rozsudek nad bývalým ropným magnátem a majitelem Jukosu Michailem Chodorkovským. Není žádný důvod si myslet, že soud Chodorkovského osvobodí, domnívá se ruská Pravda. Dokonce je velice pravděpodobné, že soud bývalého magnáta uzná vinným hned v několika bodech: daňové úniky, machinace s cennými papíry a další.
Škoda, že ho nemůže obvinit z pokusu o privatizaci pravdy, protože to je přesně to, co teď Chodorkovský dělá, ironicky poznamenává ruský list. "Byli jsme to my, kteří odstartovali korupci. A je teď na nás, abychom to ukončili", prohlásil jednou Chodorkovský. Teď bojuje za to, aby o osudu lidí nemohla rozhodovat politická zvůle. A přitom ještě nedávno si stejné politiky kupoval, konstatuje ruská Pravda.
Jednou z nejdiskutovanějších věcí v Turecku je obnovení procesu s kurdským předákem Abdullahem Ocalanem. Ten si na ostrově Imrali odpykává doživotní trest za vedení separatistické revolty, která si vyžádala přes 30 tisíc lidských životů. Minulý týden Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že proces v roce 1999 nebyl spravedlivý.
Napjaté situaci v Uzbekistánu se věnuje britský týdeník The Economist. Povstání v Uzbekistánu nabývá na síle, vojáci střílí do davů a v ulicích Andižanu leží stovky mrtvých těl, takové jsou zprávy ze země centrální Asie. Pokud budou tyto informace potvrzeny, půjde o nejhorší povstání od roku 1991, kdy Uzbekistán získal rozpadem Sovětského svazu samostatnost. Od té doby v zemi vládne prezident Karimov, který se dostal k moci zfalšovanými volbami a který příležitostně ukazuje svoji sílu brutálními akcemi proti opozici.
Jenže stejný muž také ukázal dobrou vůli, když pomáhal spojencům potlačovat islámský militarismus v regionu, pokračuje list. Po teroristických útocích 11. září umožnil Karimov Američanům použít leteckou základnu v zemi k útokům na Taliban v sousedním Afghánistánu. A právě to je dilema, které nyní řeší Američané. Nechtějí kritizovat spojence ve válce proti terorismu. I když zabíjí vlastní lidi, dodává britský The Economist.