Zahraniční tisk o britských volbách i válečných mýtech

Kritika britských politiků za jejich účinkování v předvolební kampani. Ruští politici využívající válečné mýty k vlastní propagandě. Pandy se staly součástí mezinárodní diplomacie. To jsou některá z témat, kterých si všímá dnešní zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Hlavním tématem deníků ve Velké Británii jsou parlamentní volby, které odstartovaly právě dnes. Kdo získá nejvíce hlasů?, spekulují listy a předhánějí se v co nejpřesnějších odhadech volebních výsledků. Favoritem jsou vládní labouristé. Dnešní The Independent kritizuje politiky za jejich účinkování během předvolební kampaně. Profesionalismus v americkém stylu, který předváděly stranické mašinérie, málokdy korespondoval s entusiasmem amerického stylu. Dál už čte z Londýna zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu The Independent cituje Pavla Kvapilová

Nad blížícím se výročím konce druhé světové války se zamýšlí ruský deník The Moscow Times. Ten tvrdí, že ruští představitelé využívají válečné mýty k vlastní propagandě. "Naše vítězství ve druhé světové válce je největší úspěch, kterého kdy země dosáhla", shodují se provládní experti i politici. Přitom ještě na začátku devadesátých let byly ruské autority v podobných výrocích opatrnější - nařídily prověřit mnoho válečných mýtů a uváděly je na pravou míru. Znovu se diskutovalo o roli Stalina nebo o stinné stránce sovětské armády, o rabování a znásilňování v obsazených městech, připomíná ruský list.

Současná oficiální propaganda však nabrala opět starý kurs. Sovětský voják je bez poskvrnky a Stalin a jeho generálové nejsou vrazi a zločinci, nýbrž váleční géniové. Putinova vláda tím pomáhá budovat v lidech pocit patriotismu a ospravedlňuje také mnohé kontroverzní činy, například čečenskou válku, domnívá se ruský list The Moscow Times.

A teď se podívejme, jakým tématům se věnuje dnešní tisk u našich jižních sousedů. V týdeníku News se nad situací vládního kabinetu Wolfganga Schüssela ve svém pravidelném okénku nazvaném "Názor" zamýšlí renomovaný publicista Peter Pelinka. Z časopisu cituje zpravodajka Radiožurnálu v Rakousku Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z týdeníku News cituje Marie Woodhamsová

Pandy se staly součástí mezinárodní diplomacie, všímá si dnešní USA Today. Minulý týden se uskutečnila historická schůzka čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa s předsedou tchajwanské opoziční Národní strany (Kuomintang) Lien Čanem. Čínský prezident poté poslal Tchaj-wanu jako dárek dvě pandy, což vyvolalo v tchajwanských diplomatických kruzích obrovský poprask.

Na politické tahanice zřejmě doplatí samy pandy. Může se totiž stát, že budou muset absolvovat cestu zpět do Pekingu. Panda je přitom velice ohrožený druh a podléhá té nejpřísnější ochraně. Ovšem asi ne na diplomatické úrovni, konstatuje list USA Today.

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme