Zahraniční tisk o britských volbách i válečných mýtech

Kritika britských politiků za jejich účinkování v předvolební kampani. Ruští politici využívající válečné mýty k vlastní propagandě. Pandy se staly součástí mezinárodní diplomacie. To jsou některá z témat, kterých si všímá dnešní zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Hlavním tématem deníků ve Velké Británii jsou parlamentní volby, které odstartovaly právě dnes. Kdo získá nejvíce hlasů?, spekulují listy a předhánějí se v co nejpřesnějších odhadech volebních výsledků. Favoritem jsou vládní labouristé. Dnešní The Independent kritizuje politiky za jejich účinkování během předvolební kampaně. Profesionalismus v americkém stylu, který předváděly stranické mašinérie, málokdy korespondoval s entusiasmem amerického stylu. Dál už čte z Londýna zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu The Independent cituje Pavla Kvapilová

Nad blížícím se výročím konce druhé světové války se zamýšlí ruský deník The Moscow Times. Ten tvrdí, že ruští představitelé využívají válečné mýty k vlastní propagandě. "Naše vítězství ve druhé světové válce je největší úspěch, kterého kdy země dosáhla", shodují se provládní experti i politici. Přitom ještě na začátku devadesátých let byly ruské autority v podobných výrocích opatrnější - nařídily prověřit mnoho válečných mýtů a uváděly je na pravou míru. Znovu se diskutovalo o roli Stalina nebo o stinné stránce sovětské armády, o rabování a znásilňování v obsazených městech, připomíná ruský list.

Současná oficiální propaganda však nabrala opět starý kurs. Sovětský voják je bez poskvrnky a Stalin a jeho generálové nejsou vrazi a zločinci, nýbrž váleční géniové. Putinova vláda tím pomáhá budovat v lidech pocit patriotismu a ospravedlňuje také mnohé kontroverzní činy, například čečenskou válku, domnívá se ruský list The Moscow Times.

A teď se podívejme, jakým tématům se věnuje dnešní tisk u našich jižních sousedů. V týdeníku News se nad situací vládního kabinetu Wolfganga Schüssela ve svém pravidelném okénku nazvaném "Názor" zamýšlí renomovaný publicista Peter Pelinka. Z časopisu cituje zpravodajka Radiožurnálu v Rakousku Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z týdeníku News cituje Marie Woodhamsová

Pandy se staly součástí mezinárodní diplomacie, všímá si dnešní USA Today. Minulý týden se uskutečnila historická schůzka čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa s předsedou tchajwanské opoziční Národní strany (Kuomintang) Lien Čanem. Čínský prezident poté poslal Tchaj-wanu jako dárek dvě pandy, což vyvolalo v tchajwanských diplomatických kruzích obrovský poprask.

Na politické tahanice zřejmě doplatí samy pandy. Může se totiž stát, že budou muset absolvovat cestu zpět do Pekingu. Panda je přitom velice ohrožený druh a podléhá té nejpřísnější ochraně. Ovšem asi ne na diplomatické úrovni, konstatuje list USA Today.

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme