Zahraniční tisk o britských volbách
Deníky se podrobně věnují předčasným parlamentním volbám v Británii a rozebírají šance labouristů na vítězství. Stranou ovšem nezůstává ani konflikt v Makedonii, kde se rozhoduje o vyhlášení válečného stavu. Všímáme si také reakcí novin na vývoj kurzu eura.
Většina anket předpovídá Labour Party jednoznačné vítězství. Při ohlédnutí za její politikou za uplynulé čtyři roky si to labouristé nezasluhují. Premiér Tony Blair však zcela otevřeně apeluje na konzervativce, aby jeho stranu New Labour volili. Je třeba si položit otázku, proč jsou labouristé tak posedlí touhou konzervativní stranu "vyřídit". Za jejich okázalou pokorou se skrývá děsivá chtivost udržet si politickou, ideologickou a kulturní kontrolu v zemi. New Labour chce konzervatismus znemožnit a zničit tak naši hluboce zakořeněnou kulturu politické diskuse..."Neposlouchejte Blaira! Je báječné být konzervativní!" vyzývá své čtenáře a voliče londýnský "Daily Telegraph".
Rakouská konzervativní "Die Presse" soudí, že navzdory nudné volební kampani budou britské volby napínavé. Tony Blair se nebude moci vyhnout rozhodnutí, kterým směrem Británii po volbách povede - k sociální tržní ekonomice - k zemi blahobytu - anebo zda zvolí model amerického kapitalismu. "Everybody´s Darling" - tedy "miláček všech" - za čtyři roky zestárl. Mladistvý počáteční šarm této "pop-hvězdy" ustoupil pohodlnosti. Jako šéf je teď arogantní. Vytýkají mu bývalí spolubojovníci. Kontakt s lidem našel Blair na krátkou dobu jen díky slintavce a kulhavce, soudí vídeňská "Die Presse".
Londýnský The Independent dnes k událostem v neklidné Makedonii poznamenal: Makedonský premiér Georgievski vyzval k vyhlášení válečného stavu proti albánským vzbouřencům. Reagoval tak na včerejší smrt pěti makedonských vojáků poblíž Tetova. "Jen ráznou vojenskou odpovědí může být dosaženo míru," uvedl premiérův mluvčí. Přesto Evropská unie vyzvala Makedonii, aby nic takového nepodnikala. Vyhlášení války by totiž podle ní vytlačilo albánské strany z křehké koaliční vlády a uvrhlo celou zemi do občanské války. Situace na severovýchodě země už nemá daleko k válce. Řada vesnic okupovaná rebely je denně ostřelována makedonskou armádou. Přesto mají Makedonci v této válce stále příliš daleko v vítězství, dodává The Independent.
Římská "La Repubblica" komentuje trvalý pád evropské měny "Eura" a mj. píše: Američané, kteří teď vyjíždějí na prázdniny, jsou prezidentu Evropské centrální banky Duisenbergovi nepochybně vděčni: Euro, které už sedm měsíců trvale klesá, jim umožňuje trávit dovolenou v Evropě za ceny běžné v třetím světě...Prezident ECB, epigon německého ortodoxního monetarismu, uvázl ve slepé uličce. Až dosud se energicky bránil snížit úrokové sazby pod záminkou, že chce zabránit inflaci. Ale není všechno jen vina Banky: otázka věrohodnosti "projektu Evropa" je rubem bezmoci při zvládání společné měny, uzavírá "La Repubblica".
Moskevská "Izvěstija" věnují pozornost stavu rusko-německých jednání o vzájemném navracení "válečné kořisti" v podobě uměleckých a kulturních předmětů. Bezplatná pomoc nahrazuje navrácení. Podpis vzájemné dohody o restaurování zničeného chrámu u Novgorodu dělá v jistém smyslu tlustou čáru. Jednání mezi Rusy a Němci jsou vždy dlouhá a obtížná, jde-li o kulturní statky zavlečené do druhé země. Ale bez vyjasnění některých zvláště citlivých otázek navracení těchto věcí by rusko-německý dialog o kultuře a politice nebyl možný. Proto děláme i dobré skutky z dobré vůle: vracíme chrámová okna z mariánského kostela ve Frankfurtu nad Odrou a druhá strana nám pomůže při obnově novgorodského chrámu. To však oficiálně s jednáním o vrácení ukořistěných kulturních statků nemá nic společného, zdůrazňují moskevská "Izvěstija".