Zahraniční tisk o bruselském boji proti kouření

Brusel vytáhl do boje proti kouření evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu vyzval členské země sedmadvacítky, aby se víc zasadily o omezení aktivního i pasivního kouření. Téma pro přehled zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Podle doporučení by měly členské státy EU dříve nebo později unie zakázaly kouření na všech veřejných místech a v restauracích. Co na to tisk? Názory se různí, většinou ale tisk vytáhl do boje pod praporem svobody jednotlivce.

Například rakouský deník Der Standard ironicky píše, že by stačilo, kdyby u vchodů do restaurací viselo varování - pozor kuřácký lokál. A každý by se mohl svobodně rozhodnout, zda tam vstoupí, nebo ne. "Takovou osobní volnost rozhodování Evropská unie nezajišťuje a všechno převádí do ekonomických termínů. Kuřáci prý stojí zdravotní systém 1,4 procenta hrubého domácího produktu. Ušetří tím sice penzijní systém, ale to už se prostě neodečítá. A navíc. I jedno pivo po večeři vyjde národní hospodářství ve svých důsledcích také asi dráže než heřmánkový čaj. Nemluvě o nadváze z vepřových pečení, což se jistě dá rovněž vyjádřit v miliardových nákladech," píše list. A dodává: "Vlastně bychom hned mohli v budoucnu jmenovat eurokomisaře pro jedině správný způsob života. Nudný, ale jistě hospodárný."

Jiný rakouský list Die Presse ale poznamenává, že doporučení k úplnému zákazu kouření jen posiluje trend, který už zahájily země jako Irsko, Itálie a Belgie. A vyhnout se mu teď nemůže ani Rakousko, ať už tam vyvolá bojovný pokřik odpůrců nebo ne. "Černého Petra zákazu kouření má teď Evropská komise, i když vydala jen doporučení. I tak na sebe přivolala hněv všech milovníků nikotinu," píše list Die Presse.

Dalo se čekat, že plán na omezení kouření vzbudí vlnu nevole v Evropě. Věnují se tématu i deníky ve Spojených státech? Tak ty se tomuto tématu věnují takřka denně, nejinak je tomu i dnes. Ostatně kolébkou protikuřáckého tažení byla v roce 1995 Kalifornie.

List Los Angeles Times připomíná, že restrikce vůči kuřákům vedly ke snížení jejich počtu. Zatímco v roce 1988 kouřilo v Kalifornii 23 procent lidí, v roce 2005 to bylo jen 16 procent. Podle deníku ale dnes potírání zlozvyku zachází už do absurdit. Má na mysli záměr zákonodárců zakázat kouření i v bytech, pokud hrozí, že kouř ohrožuje nebo obtěžuje sousedy.

"Pro kalifornské zákonodárce může být velkým pokušením zůstat na špici boje proti závislosti na nikotinu. Ale zakazovat právně nezávadné chování v našich domovech je mez, kterou bychom neměli překročit. A to bez ohledu na to, jak zdravý nebo nezdravý návyk si tam pěstujeme," píše Los Angeles Times.

Teď ke zcela jinému tématu. Americká společnost Microsoft uvádí na trh dlouho očekávaný operační systém Windows Vista. Od půlnoci se už prodává v Japonsku a Spojených státech, dnes začne prodej v dalších 70 zemích světa. V české verzi bude k dostání od 1. března. Hodně se spekulovalo o tom, zda Vista pomůže Microsoftu udržet se na výsluní. Je to téma pro světový tisk?

Zcela určitě. Například španělský list El País soudí, že Microsoft teď hraje o to, zda si udrží svůj obří podíl na trhu. "I když společnost zdůrazňuje spolehlivost Windows Vista, jde o systém vyžadující silný počítač. Navíc firma promeškala vánoční dobu, kdy mnoho uživatelů obnovuje svá zařízení. Nelze proto říci, zda Vista poběží také na devadesáti procentech počítačů jako její předchůdci. Jisté je, že firmu Microsoft to bude stát větší úsilí," domnívá se španělský list El País.

Jaromír Marek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme