Zahraniční tisk o Bushově projevu ve Valném shromáždění

George Bush před OSN nasadil mírnější tón. Slovenský deník SME varuje před důsledky, které by pro Slovensko mohly mít předčasné volby. Blízkovýchodní ženy chtějí na kole podpořit mírový proces. To jsou některá z témat, kterým se věnuje dnešní výběr ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Deník The Washington Post se ve svém komentáři zaměřil na Bushovy projevy před Valným shromážděním OSN. Podle listu americký prezident nasadil letos o poznání mírnější tón než před třemi lety. Jeho tehdejší projevy byly ovlivněny děním v Iráku a OSN si od Bushe vysloužila nelichotivou nálepku organizace, která není schopna jednat v "rozhodujících momentech".

Letos nasadil Bush o poznání mírnější tón hovoří o "životně důležitém poslání a velkých ideálech této organizace", pokračuje deník. Bushův tón už není tak konfrontační, méně kritizuje a snaží se najít společné cíle a úkoly. Omezuje se na obecná vyjádření a snaží se vyhnout palčivým místům. To souvisí s jeho zahraničním politikou ve druhém volebním období, kdy chce zmírnit rozpory, které vznikly za jeho prvního prezidentování, konstatuje severoamerický list The Washington Post.

Krize slovenské politické scény každodenně plní stránky tamních listů. Deník SME dnes ve svém komentáři varuje před důsledky, které by předčasné volby na Slovensku mohly mít: Všichni jistě známe ten příběh o chlapci, který si stále vymýšlel příběhy o tom, jak ho napadají vlci a lidé mu vždy zbytečně přiběhli na pomoc. Když vlci opravdu přišli, nikdo chlapce nebral vážně.

Stejně tak je to i s krizí na Slovensku, myslí si deník. Koalice mluvila o "vážné politické krizi" už při banálních neshodách. Nemůžeme se proto divit, že veřejnost už vyhlašování krize bere spíš jako frašku než jako věc hodnou pozornosti. Politici by si však měli dobře uvědomit, s čím si zahrávají.

Už při letmém pohledu na volební preference běhá mráz po zádech - starý i mladý Mečiar klepou nedočkavě na dveře a také volební preference jiných populistů rostou. Možná nastal čas, kdy se pravice na Slovensku vyčerpala a musí jít na čtyři roky do opozice. Neměla by to však dělat rok před koncem mandátu. A lidé by si měli uvědomit, že za Mečiara bylo zemi hůř, konstatuje slovenský list SME.

Britské noviny v posledních dnech věnují značnou pozornost zastřelení dvaadvacetileté kosmetičky prestižního obchodního domu Harvey Nichols v Londýně Clair Bernalové českým občanem Michaelem Pechem. Ten hned na místě spáchal sebevraždu. Londýnský večerník Standart tomuto případu věnuje redakční článek pod titulkem Vražda, které bylo možné předejít. Autor úvodem zaznamenává, že Pech se se svou obětí seznámil, když v obchodním domě pracoval jako strážce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z tisku vybíral londýnský spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek

"Následujte ženy" - pod tímto heslem se dnes vydá 250 žen z pětadvaceti zemí světa na mírový pochod, anebo spíše projížďku - pojedou totiž na kole. Akce začíná dnes v libanonském Bejrútu, celá trasa měří 288 kilometrů a vede přes Sýrii, Jordán a končí 26. září v Ramalláhu v Palestině, informuje saúdskoarabský list Arab News.

Ženy tímto chtějí vyjádřit své nespokojení s pomalým a bolestivým průběhem mírového procesu na Blízkém východě a chtějí světové vůdce upozornit na neštěstí a ztráty, které nekonečný konflikt přináší zejména ženám a dětem. Na kola usednou významné ženy, za Saúdskou Arábii je to například doktorka Hayat Sindi, vědkyně z oblasti biotechnologie, která vystudovala univerzitu v Cambridge.

Spolu s ní vyjedou i některé členky saúdské královské rodiny. Kolo pro blízkovýchodní ženy není příliš tradiční dopravní prostředek, upozorňuje deník. Je proto docela možné, že tato akce přitáhne světovou pozornost a pomůže tak dobré věci, doufá saúdskoarabský list Arab News.

Milan Kocourek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme