Zahraniční tisk o Bushově slibu pomoci Africe

Bush přislíbil zdvojnásobit pomoc Africe. Na schůzce G8 se bude projednávat i Kjótský protokol. Do britských kin vstupuje Spielbergův trhák Válka světů. To jsou některá z témat, kterým se dnes věnuje zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký prezident Bush včera slíbil zdvojnásobit pomoci africkému kontinentu. Spojené státy v přístích čtyřech letech poskytnou pomoc ve výši 400 milionů dolarů na podporu vzdělání - především dívek - a 1,2 miliardy dolarů na potírání malárie. Podívejme se, jak Bushův slib komentují světové deníky.

Pár dní před zahájením schůzky osmi ekonomicky nejsilnějších zemí ve Skotsku přislíbil americký prezident velkou finanční pomoc pro vyřešení dvou palčivých afrických problémů, píše jihoafrický list The Mail and Guardian. Bush tak otupil kritiku britského premiéra Blaira, podle kterého americký postoj oslaboval Blairovy návrhy na pomoc Africe. Jedním z cílů Bushovy pomoci má být boj s malárií. Pokud Bush svůj slib splní, na patnáct nejvíce zasažených afrických zemí se této nemoci zbaví, doufá jihoafrický Mail and Guardian.

Pomoc Africe bude jedním z témat schůzky osmi nejmocnějších států a Ruska - skupiny G8. Dalším tématem má být také Kjótský protokol, neboli dohoda o snížení emisí a zabránění skleníkového efektu. V záplavě vyjádření o pomoci Africe skoro zanikl rozhovor, který prezident Bush včera poskytl dánské televizi, upozorňuje americký list USA Today. Prohlásil, že přistoupení na kjótskou smlouvu by poškodilo americkou ekonomiku a že Američané zkrátka na dohodu přistoupit nemohou.

Navíc je prý Kjótský protokol nespravedlivý. Nezahrnuje velké znečišťovatele, jako je třeba Indie a Čína. Dohoda z Kjóta se už delší dobu nachází v patové situaci, vysvětluje deník. Spojené státy, které patří k největším znečišťovatelům ovzduší, odmítly dokument podepsat. Britský premiér Blair chce problém skleníkových plynů nadnést jako klíčové téma schůzky G8. Bude zajímavé sledovat, zda vedle afrických slibů toto téma zcela nezapadne, poznamenává USA Today.

Ve Varšavě vznikne velké Muzeum polských Židů jako vzpomínka na někdejší ghetta. O zakázku se ucházeli nejlepší architekti světa. O výsledcích soutěže píší dnešní polské noviny. Cituje z nich náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín cituje z polských novin

Včerejší požár v Tatrách je námětem komentáře slovenského deníku SME. Letos je to už desátý požár, který Tatry postihl, tvrdí autor komentáře. Souvislost mezi loňskou kalamitou a oslabením imunity tatranských lesů přímo bije do očí. Ovšem závěry, které z toho vyplývají, nemusí být až tak jednoznačné. Jde hlavně o spor mezi ochranáři a ekonomickou lobby.

Když se někdo rozhodne například postavit v chráněné zóně komplex squashových kurtů a nazve to opatřením proti erozi půdy, ochranářům se proti tomu velmi těžko bojuje. Další spor panuje kolem otázky, nakolik se má les vlastně "upravovat". Například šumavské lesy byly po přírodních kalamitách ponechány zcela v působnosti neviditelné ruky přírody. S úspěchem. Na Slovensku zůstane vše opět na neviditelné ruce trhu. A ta své starší příbuzné neviditelné ruce přírody ze zásady nevěří. Zato má neochvějný pocit dokonalosti, konstatuje slovenský list SME.

Do britských kin vstupuje nový Spielbergův trhák Válka světů. Britská média se přou, zda násilné scény, které se ve filmu objevují, neohrozí mladé diváky. Spielbergův film je podle kritiků malým hororem, píše Daily Mail. V kinech je povolen od dvanácti let. Hvězdné obsazení (v čele s Tomem Cruisem) určitě přiláká nejednoho mladého diváka. Rodiče by měli dětem vysvětlit, že se jedná jen o fantazii a zábavu. Psychologové totiž varují, že násilí ve filmu může podnítit u dětí agresivitu, zvlášť když se děti ztotožní s postavou svého oblíbeného herce, dodává Daily Mail.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme