Zahraniční tisk o bytové aféře premiéra Grosse

V zahraničních novinách se dočtete, že Severní Korea vyhrožuje jadernou bombou, Německo si všímá bytové aféry premiéra Grosse a noviny komentují, že princ Charles se znovu ožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Hlavním tématem světových listů je včerejší prohlášení Severní Koreje o držení jaderné bomby. Tvrdá rétorika Pchjongjangu působí jako studená sprcha na diplomatické úsilí o oživení dialogu o severokorejských jaderních zbraní, píše jihokorejský list Korea Times. Přitom se všeobecně předpokládalo, že se Pchojngjang brzy vrátí k šestistranným jednáním o svém jaderném programu. Tvrdý postoj je nejspíš eskalací napětí mezi Washingtonem, které začalo před třemi lety v prvním období Bushovy vlády. Tehdy americký prezident zařadil Severní Koreu mezi státy osy zla vedle Iráku a Íránu, uvádí jihokorejský deník.

Ve svém letošním projevu zvolil George Bush měkčí tón a oživil tak naděje pro brzké zahájení šestistranných rozhovorů, kterých se měl zúčastnit také Soul, Peking, Tokio a Moskva. Někteří pozorovatelé se domnívají, že se Pchjongjang snaží pouze vydírat Spojené státy. Pravdou však zůstává, že nikdo pořádně neví, v jakém stádiu se ve skutečnosti severokorejský jaderný program nachází, uzavírá svůj komentář jihokorejský list Korea Times.

Newyorské Timesy se ke včerejšímu prohlášení severokorejského režimu staví rezervovaně. Nicméně připouští nebezpečnost severokorejského jaderného potenciálu. Asi před týdnem se totiž ve Washingtonu objevila zpráva, že Pchjongjang pravděpodobně rozšířil svůj jaderný arzenál. Pracovníci tajných služeb pečlivě monitorují každou známku, která by prozradila, že Severní Korea uskutečnila jaderný test. Až dosud se podle pozorování žádný neuskutečnil, uvádí list.

Ovšem vyjádření Bílého domu napovídají, že vláda nebere hrozbu na lehkou váhu. Zatímco ministryně zahraničí Riceová i mluvčí Bílého domu Scott McClellan chtějí pokračovat v dosavadním kursu, ministr obrany Donald Rumsfeld veřejně vyjádřil své znepokojení. A nikdo zatím pořádně neví, jakého cíle chce Severní Korea svým výrokem dosáhnout, konstatují newyorské Timesy.

Aféry českého premiéra Grosse si všímá německý list Die Welt. "X"krát bude premiér Gross litovat svého rozhodnutí, že se před půl rokem - po nástupu do svého úřadu - nepřestěhoval do služební vily. Od té doby, co se o jeho luxusní bydlení začaly zajímat české noviny, vane mu za krk mrazivý vítr. Gross není schopen jednoznačně vysvětlit, jak k nemovitosti přišel. To vyvolává podezření z korupce, píše německý list.

Premiér nabízí vždycky jinou variantu, jak v roce 1998 financoval svůj byt. Pokaždé když ho novináři upozorní, že jeho výroky si odporují, Gross zařadí zpátečku a pootočí kormidlo. Premiéra nijak netrápí, že do případu není schopen vnést světlo. Média obviňuje ze spiknutí a odstoupit nehodlá. A opozice není tak silná, aby premiérovi vyjádřila nedůvěru a donutila jej odstoupit, shrnuje německý Die Welt.

Všechny britské listy přinášejí na titulních stranách snímek dlouholeté přítelkyně korunního prince Charlese Camilly Parkerové Bolsové po jejich včerejším oznámení, že 8. dubna uzavřou sňatek. Na některých fotografiích Camilla ukazuje svůj zásnubní platinový prsten s diamantem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listů cituje spolupracovník Radiožurnálu v Británii Milan Kocourek.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme