Zahraniční tisk o cause Lockerbie a BSE

Kauza Lockerbie po 12 letech rozhodnuta? Šílené krávy útočí na pokladnu Evropské unie. Paradoxy zemětřesení v Indii. Pinochet musí za své činy pykat. Tak i o tom píše světový tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více než 12 let starou aféru Lockerbie dnes komentuje většina světových deníků. „Independent“ poznamenává: „Je obdivuhodné, s jakou rychlostí soudci dokázali posoudit výpovědi 230 svědků, kteří byli vyslýcháni 84 dní. Ve dvou týdnech se tak probrali soudním spisem v rozsahu více než 10 tisíc stran. Ať už ale bude rozsudek jakýkoliv, podle mnohých zanechá jedno z nejdražších řízení v historii anglického soudnictví mnoho nezodpovězených otázek. Především jaké chyby se dopustila zpravodajská služba, když nezabránila teroristům umístit na palubu letadla bombu.“

Skotský „Scotsman“ dnes ke stejnému uvádí: „Soudci pověření vynesením rozsudku prokázali, že jejich rozhodování není politicky motivováno. Předvedli svou obezřetnost a dali veřejnosti záruku, že rozhodnou čestně a nezaujatě“. Soudí dnešní „Scotsman“.

Německý „Die Welt“ se dnes opět věnuje nemoci šílených krav. Tentokrát v této souvislosti uvádí: „Současné miliardové náklady vynakládané na zmírnění důsledků nemoci BSE, stahují Evropskou unii do finanční krize. Unie finančně pomáhá členským státům tehdy, když ceny hovězího na daném domácím trhu zůstávají nejméně 14 dní pod 60 procenty běžné ceny. Navíc pokud ve stejné době nepřekročí celo-unijní průměr cen hovězího masa 78 procent běžné výše. Obě tyto podmínky už Německo před několika dny naplnilo. Evropská unie by proto měla dotovat porážky nemocného dobytka a to 7 tisíci markami na tunu živé váhy. Tento způsob intervence EU se tak stává nejdražší formou tržní podpory“. Uzavírá dnešní Die Welt.

Evropská média věnují zvýšenou pozornost i případu bývalého chilského diktátora Pinocheta a jeho opětnému pohnání před soud. Francouzský list „La Presse de la Manche“ napsal, že soudce Guzmán dělá Chile čest a jeho snaha Pinocheta odsoudit je nutností demokracie.

Rakouský "Kurier" k tématu poznamenává: Celý svět ví, že Augusto Pinochet je zodpovědný za činy během své dlouhé děsivé éry. Tato krutá kapitola chilských dějin nebyla dosud uzavřena, protože generál Pinochet byl v labyrintu své stínové moci nedotknutelný. Bývalý diktátor musí za své zločiny pykat, i kdyby trest spočíval jen v tom, že bude ve veřejném procesu postaven na pranýř“. Soudí rakouský list.

Jak vypadá indické město Ahmedabád po rozsáhlém pátečním zemětřesení? To popisuje list „Times of India“. Cituje z něj náš zvláštní zpravodaj v Indii Robert Mikoláš.

Zásadní rozhodnutí o politickém směřování čtyřkoalice má volbou Cyrila Svobody do čela svou logiku. Napsal německý list „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. Pravý střed je už v České republice doménou ODS a nikdo ji z něj dosud nebyl schopen vytlačit. Unie svobody sestává převážně z bývalých členů ODS, kteří se od této strany neoddělili z obsahových důvodů, ale kvůli vůdčímu stylu předsedy Václava Klause. Programovou alternativu vůči ODS však strana není s to nabídnout. Zdůrazňuje německý list.

Milan Kopp, Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme