Zahraniční tisk o českých volbách

Karty na povolební český guláš jsou rozdány, píší v souvislosti s parlamentními volbami v České republice slovenské Hospodárske noviny. Po volební kampani plné pomluv, které dominovala obvinění z korupce na obou stranách, teď v České republice vládnoucí sociální demokraté bojují o své třetí funkční období, informuje dnes mezinárodní deník International Herald Tribune. Liberální švýcarská drogová politika se vyplácí, konstatuje britský deník Daily Telegraph.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Karty na povolební český guláš jsou rozdány, píší v souvislosti s parlamentními volbami v České republice slovenské Hospodárske noviny. Ať už budou výsledky českých voleb jakékoliv, každá ze stran, která se do parlamentu dostane, bude chtít vládnout. Podle posledních předvolebních výzkumů v parlamentu zasednou členové pěti stran ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených. A všechny tedy mají alespoň teoretickou šanci sestavit vládu.

Vyhrocený předvolební boj posledních dní ale možný povolební vývoj poněkud zkomplikoval. Ten, kdo nakonec půjde za prezidentem Václavem Klausem pro pověření sestavit novou českou vládu, to nebude mít lehké. Dá se ale předpokládat, že vítěz parlamentních voleb se nevzdá šance na vytvoření vládní koalice. Důvodem je skutečnost, že nikdo neví, jak se Václav Klaus zachová, konstatuje slovenský list.

Po volební kampani plné pomluv, které dominovala obvinění z korupce na obou stranách, teď v České republice vládnoucí sociální demokraté bojují o své třetí funkční období, píše dnes mezinárodní deník International Herald Tribune. Navzdory častým změnám ve vedení a opakovaným obviněním z korupce dokázal český premiér Paroubek prosadit ekonomické reformy, a to za podpory komunistů, kteří doufají, že v nové české vládě budou hrát větší roli.

Během minulých osmi let, kdy byli sociální demokraté u moci, se jim podařilo nasměrovat zemi k ekonomickému růstu a stabilitě, tvrdí list. Také přímé zahraniční investice v České republice jen v loňském roce dosáhly ve srovnání s rokem předcházejícím dvojnásobku. Pokud se Paroubek a jeho strana stanou vítězem voleb, bude jedním z jejich hlavních povolebních cílů připravit zemi na vstup do eurozóny, připomíná International Herald Tribune.

Mnoho profesních skupin se teď v Německu v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale účastní kurzů zaměřených na to, jak se správně chovat k zahraničním hostům, píše německý deník Die Süddeutsche Zeitung. Podle některých psychologů je to "typicky německý" přístup. Jiní se ale brání: Co je "typicky německé" na tom, když se chce hostitel ke svým hostům chovat co nejlépe?

"Typicky německé" je na celé záležitosti podle psychologa Arne Germanna to, že Němci mají sklony k "nadměrné organizovanosti". Jakmile se totiž objeví náznak toho, že by se věci mohly odehrát spontánně, okamžitě se vytasí s nějakým modelem chování, jen aby něco neudělali špatně. Jenže právě takové chování může paradoxně u někoho vyvolat dojem, že Němci potřebují právě v oblasti zdvořilosti a chování pomoc, konstatuje list.

Liberální švýcarská drogová politika se vyplácí, píše dnes britský deník Daily Telegraph. Počet nových uživatelů heroinu totiž například v Curychu poklesl o osmdesát dvě procenta a to od doby, kdy byla v devadesátých letech dvacátého století zavedena politika, která umožňuje předepisovat lidem závislým na heroinu jiné opiáty.

Tento klesající trend je v ostrém kontrastu se situací ve Velké Británii, Itálii nebo třeba v Rakousku, kde počet uživatelů heroinu neustále narůstá. Podle odborníků se heroin ve Švýcarsku během posledních let stal drogou ztroskotanců a přestává být pro mladé přitažlivou a zajímavou drogou, připomíná list.

Jitka Malá, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme