Zahraniční tisk o cestě šéfa CIA na Blízký východ

Hlavními tématy dnešních zahraničních novin je cesta šéfa americké CIA na Blízký východ a předvolební Velké Británie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní The New York Times se věnuje rozhodnutí Bushovy vlády vyslat šéfa americké CIA George Teneta na Blízký východ. "Věříme, že bylo dosaženo velkého pokroku na cestě k příměří," cituje deník amerického prezidenta George Bushe. "Nadešel čas vyslat George Teneta, aby jednal o tom, jakým způsobem zabezpečit příměří i nadále."

I když vláda považuje Tenetovo vyslání za svou dosud nejodvážnější akci na Blízkém východě, někteří politikové nepřikládají jeho cestě takový význam. "Můžete vniknout do problému a působit zevnitř nebo pozorovat změny zvenku. Tohle však není ani jedna z možností."

Blízký východ má dvě tváře, napsal dnes německý Die Welt - smíření a fanatismus. Válka číhá na každém rohu. To, jestli příměří vydrží, je ve hvězdách. Jako by o všem rozhodovala náhoda. Zatímco bolest provází obě strany - Izraelce i Palestince. Každý úder, každá smrt se zdá být dál neúnosná. Naděje na usmíření dnes vyžadují odvahu a téměř nadlidsky silnou vůli k víře v dobro.

Ruská "Nezavisimaja Gazeta" se domnívá, že Izrael potřebuje jako partnera silnějšího vůdce Palestinců. Zní to paradoxně, ale Izrael by teď dokonce zahájil rozhovory i s nejbrutálnějším palestinským teroristou, kdyby byl s to zaručit, že bude mít situaci na autonomních územích pod kontrolou.

Izraelský problém není v tom, že by s Arafatem nedokázal vyjít, ale v tom, že veškeré dohody s ním nemají smysl, uvádí ruský list. Izrael potřebuje jednacího partnera, který vládne neomezenou mocí na svém území.

Jeden z nejstarších britských deníků The Times poprvé ve své historii podpořil labouristickou stranu. Klíčový komentář, který velmi popudil konzervativce, nám přiblíží zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Milan Fridrich.

Ještě jednou k volbám. Tentokrát k prezidentským a přímo k výsledkům. Volby v Peru komentuje španělský El País. Šoková terapie uprchlého exprezidenta Alberta Fujimoriho způsobila, že v Peru sice už neexistuje terorismus, ale zato byl zničen parlamentní systém.

Peruánci ztratili důvěru v politiky obecně. Také image vítěze prezidentských voleb Alejandra Toleda není bez poskvrnky. Část svého legislativního období bude muset vynaložit na to, aby Peruánce přesvědčil, že si úřad hlavy státu zaslouží.

Toledo bude vládnout zemi, která je už dva roky politicky ochromena, a jejíž instituce jsou rozvráceny a ekonomická situace neúnosná. Bude obtížné udržet demokracii, když víc než polovina Peruánců postrádá k životu to nejnutnější.

Britský Independent dnes komentuje rozhodnutí zemí shromážděných v organizaci OPEC, neměnit dosavadní kvóty výroby ropy. Rozhodly se takto přesto, že Irák oznámil zastavení svých vývozů ropy. Členové OPEC nicméně souhlasili s uspořádáním schůzky v průběhu příštího měsíce.

Přinejmenším do té doby zůstane denní výroba ropy nezměněná. Prezident Saddám Hussajn se rozhodl zavřít kohouty s iráckou ropou v rámci diplomatického boje s OSN. Vyhlášené embargo tak zkrátí celosvětové dodávky dosahující denně sedmdesáti sedmi miliónů barelů o dva milióny barelů irácké ropy.

Radka Průšová, Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme