Zahraniční tisk o chudobě v Africe

Začarovaný kruh africké chudoby se už dlouho nedaří přetnout. To by se teď mohlo změnit. Do zápasu se osobně vložil zpěvák U2 - Bono Vox, který říká: "Máme peníze i technologii, ale nemáme vůli." Tak vznikl koncert Live 8, který bude právě dnes. Jak na tom vlastně je africká ekonomika, to analyzují slovenské Hospodářské noviny. Pomoc západního světa Africe by mohl být vzájemně výnosný obchod. To také potvrdil americký prezident Bush na setkání s pěti africkými prezidenty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Světová banka totiž odhadla, že africké zemědělství by ročně dosáhlo zisku 100 miliard dolarů, kdyby se mu otevřely západní trhy. Jejich vlády ale zatím ročně vydají 280 miliard dolarů na ochranné subvence pro vlastní farmáře. Jen obchod ale nestačí, upozorňuje ekonomický list. Kontinent je natolik zbídačený, že jen obchod ho nezachrání. Zachránilo by ho ale 15 miliard dolarů, díky kterému by se podařilo přetnout kruh milionů lidí, kteří žijí s dolarem na den.

Veškeré iniciativy, které měly Africe pomoci, se dodneška nesetkaly s úspěchem. To rozčílilo Bona Voxe a tentokrát nenechal nic náhodě. Proto bez ohledu na pověst oslovil opravdu každého. Od ultrakonzervativního kazatele Billyho Grahama až po tiskového magnáta Ruperta Murdocha, dodávají slovenské Hospodárské noviny.

Také dnešní britské listy se věnují megakoncertům Live 8, které se konají v metropolích po celém světě. Z tisku vybíral spolupracovník Radiožurnálu na britských ostrovech Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek o koncertech Live 8

Světové deníky komentují také rotaci v čele Evropské unie. Vedení Evropské rady se ujímá britský premiér Tony Blair. Když se včera vzbudil, zjistil, že musí zachránit dva kontinenty: Afriku, tu teprve od pátku, a Evropskou unii. Tu už od Vánoc - píše britský Daily Telegraph. Obojí se zdá zábavnější než řešit situaci na středním východě, že? Popichuje list. Blairovi prezidentství sluší. Momentky s organizátorem Live 8 Bobem Geldofem mu stoupají do hlavy jako víno, tvrdí Daily Telegraph.

Tony Blair se, podle deníku New York Times, bude muset vypořádat i s prozaičtějšími úkoly. Evropou otřásá debata o tom, který z ekonomických systémů je nejlepší. Francouzsko-německý systém, charakterizovaný kratším pracovním týdnem, šestitýdenní dovolenou a vysokou zaměstnaností, nebo inovativní, ne tak sociální model anglosaský? Ten kromě Británie podporuje ještě Irsko a východoevropské země. Anglosaský model je cesta budoucnosti. Co se stane s Francií a Německem? Buďto z nich bude druhé Irsko, anebo patří do muzea, nekompromisně dodávají New York Times.

Jihokorejci se bojí amerického masa. Píše to tamní deník Korea Times. V USA se objevil už druhý, potvrzený případ BSE, tedy nemoci šílených krav. V Soulu se teď diskutuje o tom, jestli se hovězí maso může dovážet. Americké ministerstvo zemědělství zarytě trvá na tom, že jejich maso je bezpečné. Takové rozhodnutí by ale nemělo probíhat ukvapeně. Riskuje totiž zdraví milionů Korejců.

Zajímavé je, že když se nemoc v devadesátých letech objevila v Evropě, USA okamžitě zablokovaly jakýkoliv dovoz masa ze zemí, kde se objevil byť jen jediný případ nemoci šílených krav. Severní Korea se pak, společně s Japonskem a Mexikem, stala největším vývozcem hovězího do Ameriky. Tehdy také nastal kámen úrazu: domácí obchody a restaurace ho měly nedostatek a tak cena vzrostla. Teď možná budou Korejci americké hovězí bojkotovat. Proto první, co by Spojené Státy měly udělat, je přestat být nespokojené. Tolik Korea Times.

Barbora Kroužková, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme