Zahraniční tisk o chystaném rozšíření NATO

V pravidelném výběru ze zahraničního tisku tentokrát nabízíme tři ohlasy na rozšíření Severoatlantické aliance, a to ze Spojených států, ze Slovenska a z Ruska. Britský Independent se vrací ke konfliktu mezi muslimskou a křesťanskou komunitou v Nigérii, vyvolanému soutěží Miss World. Deník New York Times se zase zabývá novým druhem léčby obezity, který právě hýbe Spojenými státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nad odvážnou cestou k rozšíření NATO se zamýšlí americký deník The Washington Post, do kterého se začetl zpravodaj Českého rozhlasu v USA Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina cituje z The Washington Post

Když před třemi lety přijala Severoatlantická aliance do svých řad tři nové členy, Rusové prskali pobouřením, píše se ve slovenském deníku Sme. Ruské "Nět" se s různou intenzitou během posledních let ozývalo často. Rusově chtěli nahradit NATO vlastním systémem evropské bezpečnosti. Když ale zjistili, že pro své kategorické návrhy nemají posluchače, rozhodli se pro pragmatickou spolupráci. Po 11.září Moskva definitivně zjistila, že se svět východního impéria přestal bát a má teď jiné nepřátele. A postavila se na správnou stranu. Zdá se, že ruská nostalgie po jaltském rozdělení Evropy a Varšavské smlouvě je už dávno pryč.

Když se ve středu NATO rozšířilo až k hranicím Ruska, jeho pověstné "Nět" už znělo jen ozvěnou. Podle deníku Sme teď Rusové nabírají síly, aby vytvořily stabilní stát. I když na summitu několikrát zaznělo, že Rusko do Aliance nepatří, jednou dokonce z úst prezidenta Havla, mělo by se stát pro NATO stálým partnerem. Vždyť i to je v souladu se současnou tendencí vytvořit spojenectví proti takzvaným "darebáckým státům", které narušují světový mír, dodává slovenský list.

Poslechněme si, jak na rozšíření nahlížejí Rusové prostřednictvím komentáře v ruských Moscow Times. Ve čtvrtek přizvala Severoatlantická aliance sedm nových členů. Přizvané státy jistě přinesou Alianci mnoho dobrého, jedno však určitě ne: a to zvýšení bezpečnosti, rozebírají moskevské Timesy. Etnické nepokoje, vládní korupce a malé vojenské schopnosti - to jsou jen některé zajímavé charakteristiky nových členů, dodávají jízlivě. Dnes je Aliance v podstatě rozdělená na dvě síly: jednu představují Spojené státy a tou druhou jsou všichni ostatní členové. Noví členové vytvoří třetí skupinu, a ta výrazně sníží vojenskou akceschopnost Aliance.

Proč tedy expandovat? Ptají se Moscow Times. Je sice pravda, že NATO tím dosáhne stability v evropském regionu. Jeho původní cíl, totiž provádět za pomoci všech spojenců samostatné vojenské akce, to spíše ohrozí. Už operace v Kosovu ukázala, že nasazení jednotek z různých států je velice problematické. Přizvání malého Slovenska nebo jiných východoevropských států věci ještě zhorší. Slovensko a Spojené státy se nikdy nebudou moci rovnat sobě navzájem. Výsledkem tohoto rozšíření tedy podle Moscow Times bude, že Spojené státy budou při vojenských operacích raději "pracovat" samostatně než v nesourodém spojení aliance. Z tohoto hlediska by se vojenské intervence NATA mohly stát minulostí, stejně jako tomu bylo například v případě Afghánistánu. Díky tomu budou evropští členové spíše v roli mírových jednotek, čímž se vyvarují velkých výdajů za zbrojení. Moskevské Timesy nemají v úmyslu NATO od rozšíření odrazovat, jen je třeba si uvědomit, zda přijetí členských států nezničí ?lepidlo, které drží NATO pohromadě?, píše se v Moscow Times.

Britský deník Independent se vrací k nepříjemnému konfliktu v Nigérii. Místní tisk lehkovážně otiskl článek o chystané soutěži Miss World a vyvolal tak nepokoje mezi místní muslimskou a křesťanskou komunitou, které si vyžádaly sto obětí. Incident je výsledkem dlouholeté tenze mezi oběma skupinami, jejichž spojení do jednoho státu bylo výsledkem imperialistických cílů. Položme si otázku, zda přesunutí soutěže krásy do Londýna bylo správné, píše se v anglickém deníku. Jestliže soutěž sehrála jen roli zástěrky pro vyvolání konfliktu, nepřineslo přesunutí soutěže Nigérii vůbec nic. Pokud šlo o to, že soutěže krásy leží mnoha muslimům v žaludku, pořadatelé se rozhodli správně.Zvítězil pragmatismus a ten velí odstranit jablko sváru z Nigérie. Každopádně jednoho z viníku je třeba odsoudit: je jím regionální deník, který článek o soutěži otiskl. Právo na svobodný projev je stejně svaté i v případě soutěže krásy, ale při pohledu na stovky mrtvých trochu ztrácí na ceně, dodává britský Independent.

Deník New York Times se zabývá novým druhem léčby obezity, který právě hýbe Spojenými státy. Rozmohlo se zde chirurgické zmenšování žaludku. Operace žaludku se staly přímo módní záležitostí, kterou podporují i americké celebrity. Pojišťovny se rozhodly podporovat tyto operace u skutečně obézních lidí, přestože jeden zákrok vyjde asi na dvacet tisíc dolarů. I tak je obézní pacient vyjde levněji, než kdyby využíval jiné druhy léčby. Téměř zázračné řešení pro stále rostoucí číslo obézních Američanů má přesto malou vadu na kráse - přibližně každý stý pacient při operaci zemře. Je nutné zajistit, aby operace byly prováděny jen u skutečně obézních jedinců a ne jen lidem, kteří podléhají módní vlně, upozorňují The New York Times.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme