Zahraniční tisk o cílech útoků na Afghánistán

Jaké jsou cíle útoků na Afghánistán a jak dlouho operace potrvá, reakce na návštěvu Colina Powella v Pákistánu, antrax a jeho výroba v Irák - to jsou hlavní otázky, na které se snaží přinést odpověď dnešní zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Španělský "El Mundo" napsal, že vojenská ofenzíva proti afghánskémuTalibanu trvá už druhý týden, je však stále méně jasné, jaký má cíl a jak dlouho potrvá. Letecké údery podle listu nestačí k tomu, aby vyhnaly teroristy z jejich skrýší. Navíc nezpůsobily talibanské milici příliš velké škody. Jediný způsob jak porazit Taliban a dopadnout Usámu bin Ládina je nasazení pozemních vojsk. Ale právě tady panují v Pentagonu značné názorové rozdíly. Politické špičky nutí generály ke spěchu, ale vojáci požadují nejprve přesnější informace o cílech útoků. Teď se ukazuje, co se dalo čekat. Prostředky tradiční armády nejsou vhodné k dosažení cíle, který stanovil Bílý dům, píše španělský "El Mundo".

I britský tisk se zabývá hlavně pokračujícími protiteroristickými akcemi Spojených států v Afghánistánu. Podrobnosti telefonuje z Londýna spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: Britský tisk

Pákistánský tisk reaguje na návštěvu amerického ministra zahraničních věcí Colina Powella v Islámábádu. Jeho reakce zaznamenal zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Pákistánu Alexandr Pícha.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Pícha: Pákistánský tisk

Římská "La Repubblica" tvrdí, že od nynějška existuje válka i mezi supervelmocí USA a nejbohatší ropnou zemí Saúdskou Arábií, která byla v posledním půlstoletí považována za přirozeného spojence Ameriky. Jablkem sváru je Usáma bin Ládin, saúdský podnikatel, který svými krvavými útoky upírá Georgu Bushovi kontrolu nad polovinou světových ropných rezerv. Spojené státy jsou rozezleny, protože jsou přesvědčeny, že bin Ládin má podporu nejvyšších kruhů saúdsko-arabského království a že Rijád při blokování finančních zdrojů bin Ládina nespolupracuje. Tato krize by mohla mít nekontrolovatelné důsledky, obává se "La Repubblica".

Britský "The Guardian" v obsáhlém článku cituje údaje ze studie vojenských kapacit iráckého režimu, která dospěla k závěru, že Saddám Husajn se udržel u moci díky velkým zásobám antraxu zpracovaného pro použití při biologické válce. Podle odhadů měl Saddám před zahájením války v Perském zálivu v lednu 1991 připraveno 50 antraxových bomb a také 10 raket s hlavicemi plnými antraxu. Nelze údajně vyloučit, že se Američané v obavě z takového útoku tehdy nepokusili irácký režim svrhnout.

Britský deník dále uvádí, že Rakety, bomby a rozprašovací kontejnery byly v Iráku testovány v letech 1988-1990. Kromě antraxu obsahovaly rakety i další chemické látky - tzv. biologické zabijáky - klobásový jed botulin a aflatoxin, který je produktem určitého druhu plísně a patři mezi rakovinotvorné substance. Londýnský "The Guardian" závěrem informuje, že český ministr zahraničí Jan Kavan předal údajně tento měsíc ve Washingtonu americkému ministru zahraničí Colinu Powellovi materiály zpravodajské služby, dokládající schůzky iráckých a islámských teroristů.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme