Zahraniční tisk o další pomoci Iráku

Zástupci více než osmdesáti vlád a institucí se dnes sejdou v Bruselu, aby konzultovali situaci v poválečném Iráku. Přijede i generální tajemník OSN Kofi Anann, který událost komentuje v americkém deníku Washington Post. Konference je příležitostí k tomu, ujistit statečný irácký lid, že při něm stále stojíme. Vidíme, jak velký pokrok od konce války udělali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Na Iráčanech také záleží, jestli bude pomoc OSN efektivní. Jedině oni sami si mohou napsat vlastní ústavu. Můžeme jim poradit, ale je na nich, jestli naše rady přijmou. Organizace spojených národů se snaží pomoct například při komunikaci jednotlivých etnických menšin v Iráku. Nemyslím si, že zpřísnění bezpečnostních pravidel jejich situaci vylepší, píše Kofi Annan. K tomu je potřeba dlouhodobá strategie zahrnující politické změny a vývoj, dodržování lidských práv a vytváření nové ústavy. Iráčané mají před sebou ještě dlouhou cestu. OSN je poctěna tím, že jí může jít s nimi. Nedělá to jen pro Iráčany, ale pro národy celého světa, dodává generální tajemník v listu The Washington Post.

Ruská média se dnes ve svých článcích vracejí k velmi kritickým zprávám o stavu ruské ekonomiky, které zveřejnily hned dvě mezinárodní organizace. Světová banka a Organizace pro hospodářský rozvoj a spolupráci. Více od zpravodaje Českého rozhlasu v Moskvě Petra Vavroušky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška o kritice ruské ekonomiky

Osmdesátiletý mississipský pastor a bývalý člen Ku-klux-klanu Edgar Ray Killen byl včera odsouzen za čtyřicet let staré zabití tří aktivistů za práva černochů. Případ rozebírá britský deník Guardian. V sázce tu nebylo jen to, kde starý pastor stráví zbytek svého života. Prostřednictvím soudu se měl stát Mississipi vypořádat s rasistickou minulostí. Podle Martina Luthera Kinga se Mississipi před půl stoletím koupalo v bezpráví, jak pronesl v jednom ze svých projevů.

Přes třicet let odpovídal americký jih představě konzervativního hnízda. V mladých lidech společnost nemilosrdně ubíjela touhu zvolit něco jiného. Pak ale přišel ekonomický růst a Jižani se rozhodli, že ukáží zbytku světa, a hlavně zbytku Spojených Států, že se se svou neslavnou minulostí srovnali.

Kamkoliv na světě přijdete, všude považují Mississipany za rasisty, tvrdili někteří tamní politici. Ti se, společně s aktivisty, obávali, že krvežíznivý pastor vzhledem ke svému pokročilému věku zemře a s ním i reputace celého státu. To byl také jeden z~hlavních důvodů, proč porota nakonec Edgara Raye Killena uznala vinným, dodává deník Guardian.

V Maďarsku vztyčí pomník k padesátému výročí odboje proti Sovětské armádě. Informuje o tom maďarský list Népszabadszág. Monument bude připomínat neúspěšnou protikomunistickou revoluci v roce 1956. Pomník dlouhá léta rozděloval tamní pravici a levici. Teď ale liberálně sociální vláda rozhodla.

Konkurz na realizaci díla vyhrála skupina mladých výtvarníků, která na stavbu použije kovové sloupy, tmavé a drsné vzadu, lesklé a hladké ve předu. Mají reprezentovat to, co bylo dřív rozdělené a teď se spojilo, vysvětluje Népszabadszág.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme