Zahraniční tisk o demagogii na Blízkém východu

Titulky dnešních zahraničních novin hlásají: Slepá ulička demagogie na Blízkém východě, Taktika premiéra Šarona zní Arafat = bin Ládin, Po Talibanu přijde na řadu Hamás a Rakousko a Česko spolupracují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Římská La Repubblica se stejně jako všechny evropské deníky zabývá napjatou situací na Blízkém východě. Jak izraelské, tak i palestinské vedení neříkalo svým lidem nikdy pravdu. Zvolilo naopak slepě cestu demagogie, aniž kdy připravovalo půdu pro nevyhnutelné kompromisy, které by si mír na obou stranách vyžádal.

Jásir Arafat a střídající se izraelské vlády lidem v obou zemích po desetiletí slibovali , že "dosáhnou všeho". Tento nedostatek prozíravosti a také lži, triky a dvojznačné hrátky jen přispěly ke zostření blízkovýchodního konfliktu.

Švýcarský list Basler Zeitung připomíná, že existovalo mnoho rozumně uvažujících, pružně reagujících Palestinců, kteří ještě před pár lety s Izraelci kooperovali a usilovali o mír. Dnes říkají, že izraelská okupace je nesnesitelná a že jsou kdykoli ochotni položit život v boji s Izraelem.

Tyto výroky jsou jasným důkazem, že - s Jásirem Arafatem nebo bez něho - není Izrael s to zlomit civilní i ozbrojený palestinský odpor. Palestinci jsou odhodláni s izraelskou okupací skoncovat.

Arafat už prakticky na vývoj událostí nemá vliv. Už vlastně není partnerem při mírových jednáních, protože už ho jako takového neuznávají ani jeho vlastní lidé, ani Izraelci.

Už tři měsíce vtlouká Ariel Šaron lidem do hlavy, že "Arafat rovná se bin Ládin", aby tak do nekonečna odsouval izraelsko-palestinské rozhovory, poznamenává k tématu pařížská Liberation. I když Arafatova pozice vůči terorismu je dvojsečná, není možné srovnávat otázku palestinského státu s vražedným fanatismem islámistické internacionály.

Palestinci svůj stát potřebují. Odpírat jim ho a nahrazovat jej nadále správou několika života-neschopných enkláv může u Palestinců jen dále upevňovat přesvědčení o jejich poslání jako zabijáků a útočících sebevrahů, soudí francouzský deník.

Britský bulvární The Sun je přesvědčen, že po porážce afghánského Talibanu bude nejbližším cílem boje proti terorismu palestinská organizace Hamás a teroristická síť Al-Kajdá. USA a Británie totiž ani slůvkem nekritizovaly izraelské odvetné útoky na sídlo palestinského předáka Jásira Arafata.

Podle informací prezidenta Bushe shromáždil Hamás jen v USA pomocí jisté nadace miliony dolarů. Tyto peníze se využívají k výchově palestinských dětí jako budoucích atentátníků-sebevrahů. Financování teroru mělo skončit už před lety. Události z 11. září v USA by měly dát podnět k bezpečnějšímu světu.

Rakousko dalo v úterý spolu s evropskými partnery "zelenou" pro uzavření české energetické kapitoly pro vstup Česka do EU, informuje obsáhle vídeňská Die Presse s dodatkem, že tento takzvaný "bod A" vzápětí schválí velvyslanci zemí Evropské unie.

Do 10. prosince vypracují Rakousko a Česká republika společný časový harmonogram pro realizaci přijatých bezpečnostních záměrů v jaderné elektrárně Temelín.

12. prosince pak vydá český ministr zahraničí Jan Kavan na konferenci o rozšíření Unie prohlášení, ve kterém zdůrazní, že Rakousko a Česko se dohodly, že dosažená vzájemná dohoda o Temelínu bude v podobě protokolu přiložena k české smlouvě o připojení k Evropské unii.

Rakouská koaliční strana Svobodných však kapitolu o energetice považuje nadále za neuzavřenou. Její bývalý předseda, korutanský hejtman Jörg Haider hrozí znovu odchodem z koalice.

Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme