Zahraniční tisk o demokracii na Blízkém východě

Bude Írán vycházející mocností světa? V Himalájích bylo nalezeno tělo Messnerova bratra. Střední Evropou se řítí Ponny Expres. Vztah starší ženy a mladšího muže znamená víc než jen myšlenky na sex. Těmto tématům se věnuje dnešní výběr ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nad tím, co znamená slovo "demokracie" pro Blízký východ, se v dnešním vydání zamýšlí saúdskoarabský deník Arab News. Když americký prezident zahajoval invazi do Iráku v roce 2003, sliboval Blízkému východu pomoc při odstranění despotické minulosti a vybudování demokracie. Od té doby jako na pokyn začaly politické elity v blízkovýchodním regionu užívat slovo "demokracie" téměř jako zaklínadlo, všímá si list. V Egyptě, Libanonu, Saúdské Arábii a dokonce i v zemích s vojenským režimem - v Libyi, Súdánu nebo Pákistánu, tam všude politici mluví o demokracii.

Za nejvíce moderní zemi v tomto směru byl považován Írán. S nástupem prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda se ale vše změnilo: "Demokracie? Nikdy!" ozývá se teď z Íránu. Nová hlava státu kategoricky odmítá západní koncept vládnutí s tím, že není kompatibilní s islámem, a tvrdí, že Íránci jsou budoucí novou mocností světa. Kdo tedy povede lidstvo do budoucnosti? Bude zajímavé to sledovat, dodává saúdskoarabský list Arab News.

Před třiceti pěti lety ztratil světoznámý horolezec Reinhold Messner svého bratra v Himalájích. Nedávno ale byly objeveny pozůstatky jeho těla. Budou teď výčitky svědomí ještě silnější? zamýšlí se v obsáhlém článku německý list Die Welt. V roce 1970 byl Reinhold Messner zachráněn domorodci při sestupu ze stěny Nanga Parbatu. Jeho mladší bratr Günther tehdy beze stopy zmizel. Bylo mu pouhých 24 let, připomíná Die Welt. Teď jsou ale všechny vzpomínky jako živé.

Jeden z horolezců totiž nalezl poblíž původního základního tábora u Nanga Parbat pozůstatky lidského těla a Messner mohl definitivně potvrdit, že se jedná o jeho bratra. Pro světoznámého horolezce jsou to obzvlášť těžké chvíle. Po letech nejistoty a obviňování, že nechal svého bratra napospas horám, může skutečně zjistit, co se tehdy skutečně stalo a vnést tak světlo do jedné z nejtemnějších částí horolezecké historie, uzavírá německý list Die Welt.

Slovenské deníky dnes píší o posledních událostech okolo výstavby korejské automobilky KIA. Spory se dostaly až k soudu. Ten zakázal vstup na soukromé pozemky i výstavbu silnice k závodu KIA. Stavební společnost ale rozhodnutí ignoruje a buduje dál. Deník Sme ve svém komentáři tvrdí, že situace je horší a nebezpečnější, než směnky, které podepsal ministr Rusko, a zapříčinil vládní krizi. Cituje z něho naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje z deníku Sme

Evropský Ponny Expres vyrazil do německého Haremu. O netradičním způsobu doručování zásilek informuje slovenský deník Sme. Z Košic odstartovala na trasu dlouhou 2360 kilometrů slovenská větev Evropského Ponny Expresu a do svého cíle by měla dorazit přibližně za týden. Zásilky na trase bude koňská pošta přijímat na dvaceti stanovištích svých poštovních úřadů, z nichž čtyři jsou na území Slovenska a další pak i v České republice, píše se v listě.

Jezdci se na celé trase budou střídat vždy po dvojicích a důležitost jejich poslání stvrzuje i glejt a přísaha, že i s nasazením vlastního života překonají svou trasu a svěřenou poštu v pořádku doručí. Původně začala koňská pošta fungovat ve Spojených státech jako nejrychlejší způsob doručování pošty z východního pobřeží na Divoký západ. Postupný zánik pak přišel s rozvojem železnice, připomíná na závěr historii Ponny Expresu slovenský list Sme.

Vztah starší ženy a mladšího muže znamená víc než jen myšlenky na sex, tvrdí na svých stránkách indický deník India Times. V současné době je vidět spoustu hollywoodských hereček, jak se tisknou k mladým mužům. Téměř jako by udávaly nový módní směr. Ale co je vůbec tak lákavé na těchto netradičních vztazích? ptá se indický list. Ještě před pár lety by v Indii nebylo něco takového vůbec možné. Ženy se vdávaly kvůli svému sociálnímu postavení a finančnímu zabezpečení, a proto hledaly spíše starší a zajištěné muže.

Avšak to v dnešní době už pro mnohé moderní a vydělávající ženy není zase tak nutné. Všechny, které kdy měly vztah s mladším mužem, shodně tvrdí, že mladíčci jsou daleko atraktivnější než pánové v letech. Život je podle nich daleko více vzrušující a aktivnější, neboť je mladší muži nutí dělat daleko více činností. Jejich vrstevníci zato naopak často sedí jen u televize, přibližuje nový trend indický list India Times.

Jan Šmíd, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme