Zahraniční tisk o desátém výročí uzavření Daytonského míru

Uplynulo deset let od uzavření Daytonského míru. Z Iráku možná brzy odejdou koaliční vojáci. Ruský prezident Putin v Japonsku. To jsou témata dnešního výběru ze zahraničních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Deset let po uzavření Daytonského míru je čas na jeho revizi, tvrdí americký deník New York Times. Právě před jednou dekádou uzavřely mezi sebou země bývalé Jugoslávie v Daytonu v Ohiu mír. Skončila tak čtyřletá válka, při které zahynulo přes 200 tisíc lidí. Richard Holbrooke, Clintonův poradce přes Balkán, tehdy vedl třítýdenní jednání. Smlouva, které dosáhl, byla patrně tím nejlepším, na čem se nepřátelé tehdy shodli. Má ale vážné trhliny. Hlavně co se týče Bosny.

Brání jejímu rozvoji a integraci do Evropské Unie. Za celých deset let se jí totiž nepodařilo vytvořit prosperující demokratický stát. Zemi nejdříve řídili mezinárodní odborníci, pak se nepovedly volby v roce 1996. Většina obyvatel si k nové zemi nenašla vztah a nepovažuje jí za svůj domov. A jako vrchol všeho tu zůstávají živé připomínky války - bosenský válečný zločinec Radovan Karadžič a jeho pobočník Radko Mladič, vysvětuje americký list New York Times.

V Iráku tají ledy. Prezident Džalál Talabání prohlásil, že je ochotný spolupracovat se členy Baasu, zakázané opoziční strany. Členové vojenské koalice se zase pomalu připravují na stažení svých jednotek z Iráku. Informuje o tom středovýchodní deník Arab News. O odchodu svých vojáků se minulý týden zmínil britský premiér i ministr obrany John Reid. Ve Washingtonu už prý mají dokonce plán. Stahování jednotek začne brzy po Novém roce.

Britská i americká zahraniční politika má zřejmě co do činění s nelibostí opozice. Ta brzy spadla z oblaků na zem. Přítomnost koaličních jednotek v Iráku přinesla bezpráví a násilí. Po dvou a půl letech se už víry, že se věci nějakým zázrakem zlepší, vzdávají i ti, kdo za Američany stáli. Odchod vojáků z Iráku přitom neznamená potupnou porážku, ale snad lepší budoucnost Iráku, doufají dnešní Arab News.

Aktuální asijské turné ruského prezidenta Vladimíra Putina, zejména pak návštěva Japonska, je v centru pozornosti ruských médií. Náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška se začetl do dnešních deníků a vybral několik postřehů ruských žurnalistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška čte z ruských deníků

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme