Zahraniční tisk o diplomatické roztržce Itálie s Německem

Italský politik Stefani se omluvil za urážky vůči Němcům. Šéf CIA doznal omyl v americko-iráckém konfliktu. Polský a ukrajinský prezident se sešli u příležitosti volyňského výročí - to jsou některé z titulků sobotního vydání zahraničních deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ich liebe Deutschland - Miluji Německo! To je titulek, pod kterým se dnes Němcům omlouvá za své nedávné výroky Stefano Stefani z populistické italské Ligy severu. Právě tento muž včera rezignoval na post státního podtajemníka poté, co způsobil diplomatický skandál mezi Berlínem a Římem. Prohlásil totiž, že němečtí turisté, kteří zaplavují italské pláže, jsou stereotypní blonďáci, kteří se vyznačují hypernacionalistickou pýchou, a jejich země je přiotrávená arogantními jistotami.

Americký deník USA Today se v dnešním vydání věnuje roztržce, kterou vyvolalo nepravdivé obvinění amerického prezidenta o iráckém jaderném programu. George Bush prohlásil, že Irák získával uran z africké Nigerie, což zakládalo úvahy o iráckém jaderném průmyslu. Irák se proti tomu ohradil a ani nigerijští vládní úředníci nepotvrdili, že by s jejich vědomím byl uran do Iráku exportován.

Včera však šéf amerických tajných služeb CIA George Tenet veřejně doznal, že informace, která se ukázala jako nepravdivá, nebyla ověřena. Prohlásil, že George Bush neměl důvod nevěřit, že zprávu, kterou mu CIA dodala, agenti dostatečně neprověřili. "Byla to chyba. Já i můj úřad za to neseme odpovědnost", cituje George Teneta americký list. Prezident Spojených států však neuvažuje o tom, že by šéfa zpravodajských služeb odvolal. George Tenet je již dlouho ve službě a i přes tento výpadek se těší důvěře Bushovy administrativy, uzavírá americký deník USA Today.

Polský prezident Alexandr Kwašnievski a jeho ukrajinský protějšek Leonid Kučma se včera setkali u příležitosti výročí volyňské tragédie. Informuje o tom polský deník Gazeta Wyborcza. Oba státníci se setkali v Pawliwce, místě, kde před 60 lety ukrajinští nacionalisté vypálili kostel, v němž bylo zrovna v té době 100 lidí. Zbytek obyvatel byl vyvražděn ve svých domech. Následovalo odsunutí Poláků z volyňské oblasti. Jak připomíná list Gazeta Wyborcza, celkem zahynulo na 60 tisíc lidí.

Ukrajinský prezident vyjádřil soustrast všem, jichž se odsunutí dotklo, a prohlásil, že všichni Ukrajinci by měli mít tuto událost zapsanou v srdci. Kučma se však důsledně vyhýbal omluvě, na kterou Poláci čekali. "Volyňské odsunutí je odstrašujícím příkladem všeho zla, které se stalo mezi Ukrajinci a Poláky ve 20. století", pobízel Kučmu na setkání Kwašnievski, avšak slovíčka "promiňte" se nedočkal. Ve společné deklaraci pak oba prezidenti potvrdili vzájemné přátelství mezi oběma národy, uzavírá polský deník Gazeta Wyborcza.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme