Zahraniční tisk o diskriminaci Romů v EU, včetně Česka

Podíváme se na stránky německých novin, které se věnují diskriminaci Romů v zemích Evropské unie, a to i v České republice. Potom nahlédneme do ruského tisku, protože v Rusku se chystají parlamentní volby a prezident Putin si už zcela nepokrytě začal budovat kult osobnosti. A zastavíme se také u německé kancléřky Angely Merkelové, která je právě v polovině svého vládnutí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropský soud pro lidská práva před několika dny shledal diskriminaci v tom, že děti českých Romů jsou často téměř automaticky posílány do zvláštních škol. Německý deník Die Tageszeitung zmiňuje právě tento případ a také deportace rumunských Romů z Itálie, což tamní úřady zdůvodnily obavami z kriminality. Německý list se ale na postavení Romů dívá takříkajíc globálněji. "Po rozšíření na Východ jsou Romové s deseti miliony příslušníků největší menšinou v Evropské unii. Kdyby chtěly staré členské státy vědět, jakou zodpovědnost přebírají, stačilo se podívat do hodnotících zpráv, které Evropské komise vypracovávala ke každému uchazeči o členství. Každoročně se tam znovu a znovu konstatovala diskriminace Romů na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a České republice. Navzdory těmto nedostatkům se rozhodlo společenství uchazeče přijmout," připomíná německý Die Tageszeitung.

Do ruských voleb zbývá deset dní a v tisku přibývá kritických náznaků, že to bude "one man show" Vladimira Putina. Ruský prezident také včera v Moskvě svým příznivcům vzkázal, že zvítězí, a že nepřátelé Ruska nemají šanci. Lidé mu na to odpovídali skandováním Rusko-Putin. Na kampaň šéfa Kremlu se zaměřil i ruský časopis Newsweek, který pročetl moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: Časopis Newsweek o předvolební kampani Putina

Komentáře německých novin píší o vystupování kancléřky Angely Merkelové, které výslovně dávají do kontrastu s Putinem i dalšími politiky. Německé deníky jsou zajedno v tom, že Merkelová se vyhýbá silným slovům, gestům a emocím, a proto působí chladně a odtažitě. To prý ale platí pro domácí německou scénu, ale ne pro svět, kde Merkelová září a dokáže prosadit svou. "Kancléřce se už dlouho vyčítá, že září jen v zahraničí a vyhýbá se úskalím domácí politiky. Stále hodně cestuje, ale nikdo ji už od doby koaličních vyjednávání o minimální mzdě nekritizuje za to, že se nevměšuje do vnitřní politiky," píše deník Die Zeit a dodává: "Kancléřka raději vyjednává potichu a nechává každému, aby si zachoval na veřejnosti tvář. Nic to neubírá na její oblíbenosti , spíše naopak." Na závěr deník Merkelovou varuje: "Teď, když se blíží důležité volby a situace přitvrzuje, by se mohla její silná stránka proměnit ve slabost."

Podle komentáře deníku Süddeutsche Zeitung připomíná Merkelová staroegyptskou Sfingu. "Údajná hádankovitost Merkelové vychází hlavně z jejího politického stylu, který je nezvyklý a liší od jejích německých předchůdců i zahraničních kolegů Kohla , Schrödera, Sarkozyho a Putina. Na nic si nehraje, nemá ráda silná slova jako "dost, to stačí". Sebevědomí nečerpá z touhy být stále středem dění a diskuse. Sebevědomí čerpá z toho, že to jako outsider z východoněmecké farnosti dotáhla až tak daleko," píše bavorský list.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme