Zahraniční tisk o dopadech zemských voleb v Rakousku a Německu

Ohlasy na zemské volby v Rakousku a Německu, volební právo cizinců v Evropské unii a reakce na prodloužení zemědělského embarga kvůli chorobám skotu - to zajímá přední stránky zahraničních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konzervativní britské Timesy napsaly, že porážka rakouské strany Svobodných Jörga Haidera je další trapnou skutečností pro Evropskou unii. Řada evropských politiků si po předloňských parlamentních volbách pospíšila s uvalením sankcí Unie vůči Rakousku na protest proti vzestupu Haiderových populistických Svobodných. Pak řadu měsíců zařazovali zpátečku, když s nevolí uznali, že sankce jsou neoprávněným vměšováním do vnitřních věcí suverénního státu. Jediným výsledkem byla rakouská protireakce vůči EU. Nedělní volby ve Vídni ukázaly, že evropští politikové by byli udělali líp, kdyby více důvěřovali instinktu voličů, uzavírají britské Timesy.

Římská La Repubblica k tématu poznamenává, že neúčinnost xenofobních výpadů a antisemitských narážek korutanského demagoga Haidera zároveň ukázala, že strana Svobodných ztratila sympatie a hlasy v politickém středu a v řadách levice, ne však na straně pravice, kde je nadále dobře zakotvena. Napětí uvnitř rakouské vlády, které kvůli Haiderovým nehoráznostem bylo ve Vídni už před volbami značné, teď zesílilo, ovšem kancléř Schüssel nejeví příliš ochoty ke změnám ve vládním kabinetu, uvádí La Repubblica.

Nezávislý francouzský Le Monde se vyjadřuje k volebnímu právu cizinců v Evropské unii při obecních volbách. List připomíná, že francouzský parlament přijal z iniciativy Zelených loni v květnu návrh zákona o volebním právu cizinců ze třetích zemí - tj. že smějí volit a být voleni do obecních zastupitelstev. Znění zákona by měl schválit i senát, protože k této úpravě by byla nutná změna ústavy. To je však ještě daleko. Průzkumy veřejného mínění však potvrzují, že veřejnost proti takovému volebnímu právu není. Je tedy nutno urychleně jednat. Sociální propast mezi tuzemci a cizozemci by tak lepší integrací cizinců do života společnosti mohla být zacelena, soudí závěrem pařížský Le Monde.

Pod titulkem Putinovo nemocné Rusko bilancuje první rok vlády ruského prezidenta rakouský týdeník Formát. Cituje z něj naše zpravodajka ve Vídni Marie Woodhamsová.

Epidemie slintavky a kulhavky v Evropě nutí Rusy, aby si připomněli vlastní deficit masných a mléčných výrobků. V reakci na zákaz dovozu těchto produktů z Evropské unie do Ruska to píší moskevské Izvěstija. Na ruském ministerstvu zemědělství konečně pochopili hrozící nebezpečí rozšíření epidemie a kvapně přijali rozhodnutí o zákazu dovozu zmíněných výrobků ze zahraničí. Rozhodující přitom zřejmě byla neochota států Unie provádět očkování zvířat, přestože Rusko nabídlo Evropanům v této obtížné záležitosti pomoc. Těžit ze vzniklé situace mohou teď jen ruští chovatelé hospodářských zvířat. Ti ovšem na zvýšení vlastní produkce budou potřebovat nejméně půl roku, usuzují moskevské Izvěstija.

Milan Kopp, Zuzana Šimůnková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme