Zahraniční tisk o dopisu íránského prezidenta

Komentátoři se hojně vracejí k dopisu, který zaslal íránský prezident Ahmadínežád do Bílého domu, další témata v zahraničním tisku jsou pak hlavně evropská - změny v polském kabinetu, šance Rumunska a Bulharska na vstup do Evropské unie a nechybí ani ohlédnutí za Dnem Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Jak ukazují i agenturní zprávy z dnešního rána, Írán je teď nejožehavějším tématem světové politiky. Agentura Reuters vydala zprávu o tom, že prezident Ahmadínežád označil výroky západních zemí ohledně íránského programu za "velkou lež". Takže začněme komentářem právě na téma Írán.

Íránský prezident ve svém dopise Georgi Bushovi vychází především z náboženství, píše deník New York Times. Tónem učitele a jistotou věřícího člověka sděluje Mahmúd Ahmadínežád americkému prezidentovi, že západní demokracie neuspěly a že invaze do Iráku, americké zacházení s vězni a podpora Izraele nemohou být ospravedlněny křesťanskými hodnotami. Osmnáctistránkový dopis nenabízí žádná řešení stávajících konfliktů, přesto je ale zajímavým pohledem do íránské duše - soudí list. Autor dopisu se nadřazeně ptá amerického prezidenta, jestli je spokojen se současnou situací na světě. Jako červená nit se dopisem táhne tvrzení, že Spojené státy jsou velkým hříšníkem, upozorňuje New York Times.

Polský tisk komentuje jmenování Anny Fotygové do funkce ministryně zahraničí. List Rzeczpospolita svůj článek nadepsal "Neznámá, ale věrná prezidentovi". Deník připomíná, že v čele diplomacie stanula poprvé v polských dějinách žena a taky osoba, o které se toho moc neví. Více prozradí náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Premiér Kazimierz Marcinkiewicz věří v kompetentnost Anny Fotygové. Kdo může být lépe připravený, než bývalá první náměstkyně ministra zahraničí, ptal se premiér. Ačkoli se hovořilo o jiném kandidátovi, o jmenování Anny Fotygové nakonec rozhodl prezident Lech Kaczyński, se kterým Fotygová spolupracuje už od roku 1981.

Podle odborníků i opozice je to špatné kritérium, píše Rzeczpospolita. List připomíná, že Anna Fotygová před půl rokem na nátlak prezidentského paláce rezignovala na svůj mandát poslankyně Evropského parlamentu a proti vůli ministra zahraničí Stefana Mellera se stala jeho náměstkyní.

Její povýšení má degradovat roli ministerstva zahraničí na úroveň sekretariátu, obsluhujícího zahraniční záležitosti prezidenta. Dokud se Lech Kaczyński nevyjádří, Anna Fotygová neví , jaký má mít na danou věc názor, cituje list nejmenovaného polského diplomata. Nový polský list - Dziennik - v podobném duchu konstatoval: Diplomacii převzal prezidentský palác.

O přijetí či odložení vstupu Rumunska a Bulharska do Evropské unie se bude v Bruselu oficiálně jednat až příští týden. Už včera ale začaly prosakovat informace o tom, že obě země ještě nejsou dobře připravené. Obává se třeba unie dalšího rozšíření? Co o tom soudí komentátoři?

Spíš se domnívají, že se unie v minulých letech trochu unáhlila, když oběma balkánským zemím slibovala rok 2007. Další kolo rozšíření Evropské unie už vlastně mělo stanovený termín, a to 1. leden 2007, všímá si německý Die Zeit. Teď to ale vypadá, že se jednání dostala do nesnází. Objevily se totiž opodstatněné pochybnosti, zda jsou vůbec Rumunsko a Bulharsko tak daleko, aby byly schopny splnit všechna vstupní kritéria. Vypadá to, že Brusel považuje za chybu, že obě kandidátské země dostaly termín přistoupení dřív, než provedly všechny důležité reformy. Kupodivu teď bruselským politikům nepůsobí tolik problémů Rumunsko, ale spíš Bulharsko. Jenže v obou kandidátských zemích nemají pro podobné pochybnosti a obavy pochopení. Jak Sofie, tak Bukurešť se teď cítí jako oběti jisté kampaně a obviňují Brusel, že mají těžší podmínky než předchozí kandidátské země, konstatuje Die Zeit.

Den Evropy měl včera hlavně připomenout význam ideálů sjednocené Evropy - stalo se tak? Ne tak úplně. Slovenské Hospodárske noviny píší, že oslavy provázel jistý smutek, a to v souvislosti se zablokovaným procesem schvalování evropské ústavy.

Britský Guardian upozorňuje, že Den Evropy zaregistrovalo jen málo Britů. Slavnostní recepce a čtení v knihkupectví Picadilly bylo jen zanedbatelným příspěvkem v rámci těžkého úkolu, aby se Evropská unie stala atraktivnější pro většinu apatických, nepřátelsky naladěných a ignorantských Britů, konstatuje deník Guardian.

Denisa Novotná, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme