Zahraniční tisk o ekonomice USA

Spojené státy dosáhly svého ekonomického úspěchu mírnou regulací, uvolněním trhů a povzbuzováním Američanů, aby se nebáli podnikání, ani rizika. Jak ale Bush přiznal, může taková kombinace vést i k sebedestrukci, poznamenaly londýnské Timesy. Chybí-li regulace, vytrácí se i důvěra investorů v poctivost obchodů a trhy přestávají normálně fungovat. Skandály kolem Enronu a WorldComu hrozí tím, že vytvoří nepříznivou politickou atmosféru pro velké podniky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Politikové by však měli rozlišovat mezi rizikem finančních ztrát plynoucích z podvodů a těch plynoucích ze situace na trhu. Není možné očekávat, že by investoři snášeli riziko nekalých obchodních praktik, i když je schválil nezávislý, profesionální auditor. Na druhé straně ale oni nemohou očekávat, že budou bráněni před rozmary trhu. Nic je nemůže ochránit před skutečností, že ceny akcií mohou stoupat stejně jako klesat.

Francouzský konzervativní deník Le Figaro k tomu dodává: Za bouří finančních skandálů v USA a za prohlášením prezidenta George Bushe, že budou šéfové koncernů, kteří podváděli, potrestáni, se skrývá ještě významnější důsledek. Jde o definici nových mezinárodních účetních standardů. Energickým bojem proti rozporuplným finančním praktikám dává Amerika dobrý příklad, jak na podobnou situaci reagovat. Americkému kapitalismu navíc dává možnost, nastartovat z pozice mocnosti reformy mezinárodních finančních trhů, dodává pařížský Le Figaro.

Bush není mužem, který by za kulisami splétal diplomatické nitky. Raději zahřmí na otevřeném jevišti, napsala vídeňská Die Presse. Vyložení karet na stůl příliš brzy ale nesvědčí o rafinovanosti zahraniční politiky. Diváci kroutí hlavami, protivníci jsou zprvu zděšeni, ale mají dost času, se na vše připravit. Sadám Husajn začal s přípravami už dávno. Stejně jako Jásir Arafat je i irácký mocnář skutečným profesionálem v oboru politického přežití.

Tentokrát by však válka mohla být nevyhnutelná. Nepřistoupí-li na návrat zbrojních inspektorů do země, mohli by se - narozdíl o minulosti - připojili k úderu Američanů i Evropané. Sadám rozehrál poker. Otevře nakonec bránu inspektorům? Záleží na tom, jestli uvěří tomu, že by USA udeřily ať už Bagdád na zbrojní kontroly přikývne, či nikoliv. Přepočítá se i tentokrát, stejně jako kdysi v případě Kuvajtu? ptá se na závěr rakouská Die Presse.

Česká vláda je výsledkem umění kompromisu, napsal dnes slovenský deník Pravda, který věnuje novému kabinetu celou tématickou stranu. Čtenářům představuje některé ministry, tak trochu i z jiného pohledu. Z listu cituje Renata Havranová, zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk

Milan Kopp, Radka Průšová, Petra Mášová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme