Zahraniční tisk o ekonomické recesi Francie

V nastalé ekonomické recesi si musí dvě velké evropské země - Německo a Francie - odpykat chyby z minulosti, domnívá se francouzský deník Le Figaro. Vládnoucí francouzští politici by se neměli utěšovat výší německého deficitu, protože situace Francie je ještě horší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vláda premiéra Raffarina zdědila opravdu špatnou hospodářskou pozici a musí bohužel jenom konstatovat pokračující propad konkurenceschopnosti francouzských podniků. Jak se dostat z recese? Šance tu je - oba hospodářské pilíře Evropy by měly mít opět stejné zájmy a nesmí si navzájem tolerovat současnou situaci . Vzhledem k očividně obtížnému rozšiřování Evropské unie bude muset Evropa zvolit mezi "hloupým" zakonzervováním současného stavu a úspěšným dovozem čerstvého vzduchu, soudí francouzský Le Figaro.

K německé hospodářské situaci ještě poznamenává rakouský list Kleine Zeitung: Několik týdnů po volbách je vládní pokladna na mizině, jsou téměř odstraněny příjmy z daní a bez práce je o 200 tisíc lidí více než vloni. Proto nepřekvapí, že kancléř Gerhard Schröder klidně přijal bruselské finanční závazky Paktu stability. Zadlužení Německa je nyní asi 3,8 procenta. A dosáhnout limitu povoleného tříprocentního zadlužení se teď - vzhledem ke špatným hospodářským vyhlídkám - jeví jako snadnější cíl než cokoli jiného, domnívá se rakouský deník Kleine Zeitung.

Pesimisté to předpovídali a měli pravdu, píše rakouský deník Die Presse: V ulicích hlavního města Afghánistánu zuří nepokoje, v provinciích proti sobě dále bojují znepřátelené rody, vrácení uprchlíci hladovějí a dívčí školy jsou bombardovány. Byla opět zřízena náboženská policie a do země se nedostane ani malý zlomek finanční pomoci ze zahraničí. Všechny sliby o hodnotném životě musí Afgáncům znít falešně a je těžké v takové situaci zadržet posilující radikalizaci. Musíme dát lidem v Afghánistánu novou naději a perspektivu, jinak se bude opakovat stejná historie jako před lety, podotýká rakouský list Die Presse.

V Budapešti se sejde stálá maďarská konference, aby projednala novelu zákona o krajanech. Zákon je už dlouho v centru pozornosti na Slovensku, které požaduje zrušení některých ustanovení. Velmi razantně se v tomto směru vyjadřuje premiér Mikoláš Dzurinda. Jak zaznamenala Renáta Havranová, jeho posledním krokům se věnuje Marian Leško, v komentáři deníku SME Dzurindův vzkaz Medeshimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk

Radka Průšová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme