Zahraniční tisk o erfurtském masakru

Německá spolková vláda právě rozhodla o zavedení průkazů na držení plynových pistolí, to je dobrá zpráva. Špatná zpráva pochází ze stejného dne a je ve svých měřítkách monstrózní a nevídaná, napsal dnes německý Süddeutsche Zeitung. Osmnáct lidí zemřelo při masakru v erfurtském gymnáziu. To je čin, který odzbrojuje a zakazuje jednoduché stanovení viny. Toto je nejhorší, šílený čin v historii Spolkové republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Zločin, o kterém se člověk domníval, že se stává jen ve vzdálených Spojených státech. Poznámka o zvyšujícím se násilí ve školách je jen jedním vysvětlení. Brutálnější než dřív však nejsou všichni mladí, ale jen tvrdé jádro častých pachatelů trestných činů, dodává Süddeutsche Zeitung.

Škola jako bezpečné útočiště našich dětí je i v Německu už jen legendou, poznamenal dnes berlínský Morgenpost. Drobná kriminalita patří dnes na velkoměstských školách téměř ke všednímu životu. Jakékoliv násilí v naší společnosti nesmíme nadále přecházet, ani o něm jen rezignovaně hovořit. Odpor proti násilí se musí brzy zvednout ve školách, v domech rodičů, zkrátka všude, uzavírá berlínský Morgenpost.

Místni tisk totiž kritizuje český parlament za rezoluci k Benešovým dekretům. Stránkami dnešních německých deníků se probíral berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Německé listy k Benešovým dekretům

Přes sebevražedné útoky v oblíbených lokálech jako Cafe Moment a Cafit, vysedávají izraelští intelektuálové dál v jeruzalémských kavárnách, napsal americký deník The New Yorker Times. Hovory se nesou nad šálky espressa dlouho do noci. Atmosféra se však změnila. Mnoho z pozdních návštěvníků jsou členové avantgardního izraelského mírového hnutí, ale i zastánci osídlení pásma Gazy, tedy lidé, kteří byli do nedávna neslučitelní.

To, co totiž mnohým pozorovatelům uniklo, je skutečnost, že politika Šaronovy vlády je neoddělitelná od postoje izraelské veřejnosti. Lidé dali Jásiru Arafatovi devět let, aby ukázal, že dokáže žít vedle Izraelců v míru. Teď naopak očekává, že Šaron udělá, co je nezbytné pro ochranu země - i kdyby to mělo znamenat mezinárodní odsouzení. V tom už izraelský národ není rozdělený, jako tomu bylo dřív, uzavírá The New Yorker Times.

Boj proti terorismu připouští i to, co by pro demokratické principy bylo překážkou, napsal německý Frankfurter Algemeine Zeitung. Před dvěma roky přerušily Spojené státy styky s indonéskou armádou, když Indonésií podporované milice řádily ve Východním Timoru. Teď se tyto kontakty opatrně oživují. Už před časem bylo ve Washingtonu vysloveno, že by Indonésie, největší muslimský národ světa, neměla zůstat opuštěná. Někdo namítal, že by nejdřív musela splnit určité podmínky, např. postavit před soud ty, kteří jsou zodpovědni za krveprolití ve Východním Timoru. Jeden z prvních procesů s indonéskými důstojníky začal před nedávnem a hned to vypadá, jako by byla indonéská vláda za tyto opatrné kroky odměněňována, dodává Frankfurter Algemeine.

Požehnaný den. Britové nejsou nikdy šťastnější, než když slunce svítí a Francouzi mají trable, napsaly londýnské konzervativní Timesy. Pro většinu Britů jsou Francouzi dobří ve výrobě sýra, v udržování venkova, ale politicky zůstali v době temna. Jejich burbonský prezident si s taškou vybírá v centrální bance peníze na svou dovolenou, vláda je řízena farmáři a neústupně odmítá mezinárodní právo.

Nemají mnoho politických stran a když některé z nich prohrají volby, propuknou v ulicích nepokoje. Teď Francie zplodila Le Pena. To je příliš dobré na to, aby to mohla být pravda. Jeho zisk sedmnácti procent hlasů nebyl výstřelek francouzské povahy, ani šprým rasistické pravice. Dokonce ani nic, o čem by se měli Britové vyjadřovat samolibě, dodávají londýnské The Times.

Milan Kopp, Jan Šmíd, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme