Zahraniční tisk o eskalaci násilí na Blízkém východě

Komentátoři zahraničních listů se také vracejí k rozsudku haagského tribunálu nad Radislavem Krstičem a k zákazu Islámské strany prosperity v Turecku, který vyslovil Evropský soud pro lidská práva. Slovenský deník Sme zaznamenal rostoucí počet slovenských studentů na českých vysokých školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský deník Kurier kritizoval tvrdý postup izraelské armády na palestinských územích a mj. uvedl:

Izraelský argument "sebeobrany" za každou cenu s odvoláním na utrpení holocaustu nemůže ospravedlnit jakékoli dnešní přečiny. Tato - někdy veřejně, většinou však podvědomě - použitá zbraň už dosloužila. Izrael bude v 21. století posuzován podle svých činů. Ty se však zatím řídí archaickým vzorem "oko za oko", který premiér Šaron ještě zdokonalil: vyrazit oko protivníkovi už předem, zní současná deviza.

Jinými slovy: preventivní útoky jako "ultima ratio" izraelské politiky, která už dávno ztratila schopnost posuzovat věci vcelku a potřebuje pomoc zvenčí, aby vybředla ze slepé uličky. Neboť jedno je předem dáno: Izraelci a Palestinci jsou v blízkovýchodním regionu odsouzeni k soužití - ať chtějí nebo ne, uzavírá rakouský list.

K rozsudku mezinárodního tribunálu v Haagu nad generálem Krstičem se vrací španělský El Mundo:

Protože se prokázalo, že Radislav Krstič se v roce 1995 podílel na masakru 8000 osob v bosenské Srebrenici, je rozsudek spravedlivý. Ale Radovan Karadžič a Ratko Mladič, hlavní viníci této genocidy, jsou stále na svobodě. Proces proti Krstičovi také nepřispěl k objasnění úlohy OSN, která svůj úkol v Bosně nesplnila. Je možná naivní očekávat, že by soud zřízený Spojenými národy tuto organizaci odsoudil. Jenže o její odpovědnosti se v rozsudku vůbec nemluví. Tím automaticky vzniká dojem, že v Haagu jsou odsuzováni jen poražení.

Švédský Dagens Nyheter k tématu poznamenal, že haagský tribunál vstoupil právně takzvaně na "pole neorané", když rozhodl, že znásilnění lze také považovat za válečný zločin. Totéž se stalo v případě Radislava Krstiče, který byl jako první odsouzen za genocidu. Soud projevil i potřebnou samostatnost, když navzdory rozsáhlým protestům a varováním obžaloval z válečných zločinů i Slobodana Miloševiče, uvádí švédský deník.

Nizozemský De Volkskrant komentuje zákaz Islámské strany prosperity v Turecku, který vyslovil Evropský soud pro lidská práva.

Turecké islámisty nelze srovnávat s fanatickými íránskými mulláhy nebo s afghánským Talibanem. Jsou umírněnější než jejich duševně spříznění muslimové jinde. V jejich stranickém programu nebylo uvedeno, že islámské zákony je nutno zavádět i násilím. Rozsudek Evropského soudu dává navíc Turecku neoprávněně šanci projevit se jako Evropou uznávaná demokracie. Zákaz Islámské strany prosperity však nelze posuzovat nezávisle na sporné pověsti, která Turecko v souvislosti s demokracií a lidskými právy provází. Evropská unie by na to měla Turecko důrazně upozornit, soudí haagský De Volkskrant.

Slovenský deník Sme zaznamenal rostoucí počet slovenských studentů na českých vysokých školách a označil to za "prolomení hradby nedůvěry v pohledu na věci slovenské". Slováci - píše list - výborně zvládají češtinu, ovládají ruštinu i angličtinu a do pověstného českého pragmatismu vnášejí prvek jemné emocionality. Většinou pocházejí z Košic, což je podle deníku jakási reminiscence z dob, kdy se z východu chodívalo "na Karlovku do Prahy" naprosto samozřejmě.

Vzájemná nechuť pominula a obě studentské komunity se v Česku svorně baví o školném, které se zatím neplatí, ale o kterém se v české společnosti mluví už osm let. Půjde-li to takhle dál, budeme moci vysoké školy na Slovensku s jejich trvalými finančními problémy zavřít. A doma zbudou jen akademičtí funkcionáři, uzavírá slovenský deník Sme.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme