Zahraniční tisk o euroústavě

Prahu v pátek navštívila německá kancléřka Angela Merkelová. Její cesta měla především jedno zásadní téma - euroústavu. Zatímco Merkelová v Praze sondovala, jak se k tomuto dokumentu staví čeští politici, v Madridu se konala schůzka zemí, které už ústavu přijaly. Madridského setkání 20 států Evropské unie si všímá i řada evropských deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

International Herald Tribune poznamenává, že schůzka v Madridu ukázala hluboké trhliny mezi přítomnými zástupci hned na začátku setkání. A píše: "Schůzka měla za cíl oživit ústavu obléhanou nepřízní osudu ze všech stran. Obnažila však spíše rozdíly týkající se dokumentu, který by mnoho zemí nejraději rovnou poslalo do zapomnění."

Na okraj madridské schůzky si posteskl francouzský deník La Libération, že poprvé od založení evropského společného trhu nebyla na tak důležitou sešlost pozvána Francie. Ta spolu s Nizozemskem pohřbila ústavu v referendu, kde většina obyvatel její schválení odmítla. Francie se tak nachází na stejné lavici hanby jako země s největší mírou euroskepticismu - Nizozemsko, tedy jeden z "hrobníků" ústavy. Spolu s nimi tam sedí ještě Velká Británie, Polsko a Česká republika, tedy tři státy, které ratifikaci ústavy rovněž daly k ledu," píše deník.

Německý týdeník Die Zeit věnuje krátkou poznámku jednáním kancléřky Angely Merkelové s českými politiky. Připomíná, že Merkelová už před odjezdem do Prahy věděla, že Evropská ústava je v Čechách velmi háklivé téma. Český prezident Václav Klaus prohlásil, že ve své současné formě je ústava nepoužitelný dokument, který vyžaduje přepracování. V Madridu se dvacítka států snažila stávající dokument zachránit. Ale i tam musel jeden španělský diplomat připustit, že Německo, které unii právě předsedá a chce ústavu oživit, stojí před téměř neřešitelným úkolem," uvádí Die Zeit.

Evropa sice nemá ústavu, zato má fotbalového prezidenta. Fotbalová asociace UEFA včera do svého čela zvolila někdejšího skvělého francouzského fotbalistu Michela Platiniho. Ten vyhrál v souboji s dosavadním šéfem, Švédem Lennartem Johanssonem. Fotbal v Evropě teď přestane být jen záležitostí peněz a dostane nový, sociální rozměr, píší francouzské noviny. A označují Platiniho vítězství jako Konec singapurského syndromu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzský tisk ráno pročetl zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

Vojtěch Berger, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme