Zahraniční tisk o evropské morálce

Slušnost Evropské unie a americká arogance. Chystaný prodej bratislavského letiště. Rok 2006 bude mít zpoždění. To jsou témata, kterými se zabývá zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Letadla americké CIA se na letištích stávajících i budoucích členských zemí EU chovají jako na okupovaných územích a důvěřiví evropští politici o tom mají jen mlhavé povědomí, zlobí se slovenský deník SME. Arogantní strýček Sam se tu chová jako se kdysi chovali předkové George Bushe v Texasu.

Provádí transport slušných otců z islámských rodin, kteří by ani mouše neublížili. A aby toho nebylo málo, CIA si bez vědomí bruselských politiků ve východní Evropě objednává taxíky, kterými tyto idealistické bojovníky za humánnější svět rozváží do neútulných zařízení, kde jim klade hloupé otázky.

Navíc jsou to otázky, které nejsou v souladu s Ženevskými konvencemi. Morální Evropané jsou pobouřeni. Vypadá to, že se Evropa nedokáže smířit s tím, že přišla o svá koloniální panství v Asii, Africe i v Americe, a proto chce všem ukázat, že je pánem alespoň v bezprizorním pásmu střední východní Evropy.

Evropská morálka je prostě taková, jako je slogan Unie - jednotná v různorodosti. Bití Arabů na ulicích francouzských měst je v pořádku, ale podobný postup v Austrálii je potřeba odsoudit jako rasismus. Austrálie totiž plní rezoluce Bezpečnostní rady OSN o Iráku, má tam svůj kontingent a tím nás strašně irituje, konstatuje deník SME.

V rakouském tisku zaujal naši vídeňskou zpravodajku Marii Woodhamsovou rozsáhlý článek o připravovaném prodeji bratislavského letiště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Mezinárodní deník Christian Science Monitor v dnešním vydání analyzuje, jaké hlavní události by mohly v nadcházejícím roce očekávat Spojené státy americké. V rámci domácí politiky se prezidentu Bushovi asi nepodaří prosadit zákon o sociálním zabezpečení, ale možná bude úspěšnější s daňovou reformou.

Mohl by také získat podporu pro opatření v oblasti ilegálního přistěhovalectví, především v otázce hranice s Mexikem. Zároveň by ale mohl narazit na silnou opozici, která bude prosazovat legalizaci téměř jedenácti miliónů ilegálních přistěhovalců, kteří už v USA jsou.

V roce 2006 se také objeví kandidáti na úřad amerického prezidenta, který se bude volit o dva roky později. Jedním z kandidátů za demokratickou stranu bude jistě senátorka Hillary Clintonová. Za republikánskou stranu bude s velkou pravděpodobností kandidovat John McCain.

V oblasti zahraniční politiky bude i nadále ústředním tématem roku 2006 Irák. Do konce roku bude Saddám Husajn shledán vinným z ohavných trestných činů proti lidskosti a bude odsouzen k trestu smrti. V roce 2006 se také začnou snižovat počty amerických vojáků v Iráku. Ministr obrany Donald Rumsfeld pravděpodobně odejde ze svého úřadu. Jaký ale bude stav politiky v Iráku, to se nikdo neodvažuje odhadnout, dodává Christian Science Monitor.

Britský deník The Times upozorňuje na poslední vteřiny roku 2006. Když budete za pár dní odpočítávat konec starého a začátek nového roku, mělo by to letos vypadat takto: tři - dva - jedna - jedna - teď! Mezinárodní organizace, která upravuje takzvaný koordinovaný světový čas, totiž nařídila přidat jednu vteřinu navíc, aby došlo k potřebné synchronizaci s astronomickým časem.

Na těch nejpřesnějších hodinách se tedy 31. prosince objeví 23 hodin 59 minut 60 sekund. Od roku 1972, kdy byl současný systém uveden do provozu, se takto přidalo dvacet dvě vteřiny. Ta letošní je však první v posledních sedmi letech, uzavírá The Times.

Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme