Zahraniční tisk o finančních reformách

Americké deníky dnes píší o útocích v Rijádu, evropské zase o odborářských protestech v Rakousku a zahraniční deníky se také věnují slovenskému referendu o vstupu do Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americké deníky se věnují útokům v Saúdské Arábii. Podle analytického deníku Christian Science Monitor je nejhorší útok na Američany od jedenáctého září 2001 jasným výsledkem pnutí mezi Spojenými státy a Středním východem. Ukazuje také, že Al-Káidu Američané určitě neumlčeli. V organizaci je přes pět tisíc vycvičených teroristů a jsou velmi schopní. Tajné služby USA a Saúdské Arábie se teď musí v boji proti Al-Káidě spojit, nabádá americký deník Christian Science Monitor.

Washington Post souhlasí s názorem Colina Powella, že útok měl všechny známky přítomnosti Al-Káidy. Byl neobyčejně dobře promyšlený a měl výborné materiální zázemí. Každopádně je ale aktivita Al-Káidy něco jiného, než co nám doposud tvrdil prezident Bush a jeho administrativa, upozorňuje deník. A rozhodně se neshoduje s optimistickým Bushovým projevem na letadlové lodi v Perském zálivu. Americká vláda jistě udělala pro zaražení terorismu mnohé. Teď je ale čas přestat mluvit a vrátit se k nedokončené práci, píše Washington Post.

V dnešním rakouském tisku doznívá včerejší demonstrace proti penzijní reformě. V souvislosti s ní však poukazují sdělovací prostředky na pozoruhodný detail, který šokuje veřejnost. O co jde, prozradí naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová o rakouské reformě

K víkendovému referendu v Litvě o přistoupení k Evropské unii se vracejí i ruská média. Jak zjistil moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, z některých reakcí je patrné něco jako rozčarování Ruska nad ztrátou bývalého vlivu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Voldán cituje z ruských novin

Slovensko sice dostalo od amerického senátu zelenou pro vstup do NATO, s Evropskou unií to ale tak jednoznačné není, píše slovenský deník Sme. S blížícím se referendem je totiž všem jasné, že účast voličů bude nízká. A strašák neplatnosti volby tak stále visí ve vzduchu. Může za to nejen špatná kampaň. Ta, jak poznamenává deník, je sice mnohem jednodušší než ta česká, zato je čtyřikrát levnější.

Své udělalo i prohlášení Roberta Fica, který slíbil odstoupení vlády v případě neúspěchu referenda. Mnozí Slováci si teď myslí, že když nepřijdou k urnám, přispějí k pádu vlády. Není ale důvod k panice. Unii se utéct nedá, myslí si list. Například Norové ve svém referendu vstup odmítli. A už teď je severská země v několika ekonomických uskupeních Evropské unie, uzavírá slovenský deník Sme.

Petr Voldán, Marie Woodhamsová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme