Zahraniční tisk o Grossově společenské smlouvě

Zahraniční noviny píší o tom, že Velká Británie neumí ochránit mladé vojáky před šikanou, všímají si Grossovy "společenské smlouvy" a tvrdí, že je jen účelný mediální trik. Podotýkají také, že východní Evropa je pro Erste Bank zlatým dolem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Velká Británie neumí ochránit mladé vojáky před šikanou, tvrdí dnešní londýnské Timesy. Sněmovní výbor v těchto dnech vydal zprávu o tom, jak se britská armáda chová k mladým rekrutům. Vyšetřování odstartovaly stížnosti několika rodin, které usilovaly o veřejné prošetření úmrtí svých dětí ve vojenské službě. Jejich žádost poslanci odmítli, ale rozhodli se armádní složky prověřit. Ze zprávy vyplývá, že šikana je ve vojenských útvarech častá, více je prý případů, kdy mladí branci šikanují své kolegy a vrstevníky.

Méně už těch, kdy nadřízený šikanuje podřízeného. Vyšetřovací komise také poradila ministerstvu obrany, aby zvážilo věkový limit mladých branců a omezilo nábor šestnáctiletých a sedmnáctiletých mladíků či děvčat. Například jeden z mrtvých vojáků, jehož rodiče nyní bojují o opětovné vyšetření jeho smrti, měl pouze 17 let, konstatují britské Timesy.

Polská Gazeta Wyborcza informuje polské čtenáře o tom, že české euroreferendum může ztroskotat. Připomíná, že Česká republika je jedinou zemí unie, která ještě neví, zda bude evropskou ústavu schvalovat v referendu, nebo o ní bude hlasovat parlament.

Češi odedávna patří k největším euroskeptikům v Evropě. Není náhoda, že nejpopulárnějším politikem je prezident Václav Klaus, známý svou antipatií k evropské ústavě. Nejoblíbenější stranou je - podle průzkumů - euroskeptická ODS - Klausovo dítě, píše dnešní Gazeta Wyborcza a pokračuje: V neprospěch přijetí euroústavy působí také váhavost a slabá pozice středolevé vlády Stanislava Grosse i tradiční spor o instituci referenda. Nejsilnější strany se navíc nemohou dohodnout na jeho termínu. Pravicová opozice chce, aby se konalo ještě letos, zatímco vládní strany by je nejraději přesunuly až na příští rok. Budou-li strany o této otázce diskutovat příliš dlouho, nezbude než aby euroústavu ratifikoval parlament. Česká vláda dosud nerozhodla ani o tom, jaký charakter by měla mít kampaň před případným referendem - zda má být neutrální nebo má občanům doporučit, aby euroústavě řekli ANO. A není jasné, kdo bude za tuto kampaň odpovídat - zda to bude ministerstvo zahraničí nebo kancelář premiéra. Rozhodné kroky podniká - na rozdíl od vlády - prezident Klaus. Počátkem února poslal Ústavnímu soudu žádost o posouzení, zda euroústava není v rozporu s českou ústavou, připomíná polská Gazeta Wyborcza.

Dění v České republice, konkrétně Grossovu "společenskou smlouvu" komentuje ve svém dnešním vydání i slovenský list SME.

Český premiér Gross včera v Praze otevřel konferenci unijních ministrů zodpovědných za bytovou politiku. Jeho vlastní "bytová politika" přitom přivedla českou vládu na pokraj pádu, poznamenává list. Gross se nyní snaží uspokojit voliče takzvanou "společenskou smlouvou". Opozice i média označili Grossovu novou smlouvu za účelový mediální trik, který pouze opakuje sliby vládního programu a má odvést pozornost od jeho skandálu.

Grossově vládě zůstává do řádných voleb 15 měsíců. Přitom samotná sociální demokracie je u moci už od roku 1998. Většina cílů Grossovy nové smlouvy byla součástí programů vlád jeho stranických předchůdců Vladimíra Špidly a Miloše Zemana. Jejich praktická realizace je však dnes skoro stejně vzdálená jako před sedmi roky, dodává slovenský list SME.

Východní Evopa je pro Erste Bank zlatým dolem. Tak komentuje výsledky hospodaření rakouské banky deník Der Standard. Ze zprávy zveřejněné včera totiž vyplývá, že více než polovinu zisku vydělaly dceřinné banky ve střední a východní Evropě.

Střední Evropu dokonce sama rakouská banka označuje za "perlu" svého hospodaření. Dceřinné pobočky v Čechách, na Slovensku, Ukrajině a Chorvatsku se dohromady podílely na šedesáti jejího procentech zisku.

Spokojená rakouská banka tak plánuje další expanzi do Srbska a Rumunska. Usiluje totiž o sloučení všech spořitelen pod hlavičku Erste Bank, uvádí rakouský Der Standard.

Martin Dorazín, Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme