Zahraniční tisk o hlasování o důvěře Evropské komisi

Evropský parlament bude dnes hlasovat o podobě nové evropské komise. Její šéf, José Manuel Barrozo, situaci poněkud zkomplikoval, když podpořil kontroverzního italského komisaře Rocca Buttiglioneho, píše dnes International Herald Tribune. Mnoho poslanců totiž s ultrakatolickým Buttiglionem, který má vyhraněné názory na homosexualitu nebo postavení žen, nesouhlasí. José Manuel Barroso má ale pořád ještě pár hodin na to, aby uklidil nepořádek, který natropil, navrhuje list.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Barroso už prokázal nevídanou odvahu, když v červenci ustál tlak Francie a Německa a nedal jejich komisařům nejdůležitější posty. Totéž by teď měl udělat i s kontroverzním Italem, pokračuje americký list. Nejde tu totiž o Evropský parlament. Otázkou je, zda člen s tak radikálními názory prospěje samotné komisi. Pokud ale Evropský parlament kvůli němu složení komise neschválí, Evropa přijde o mnoho talentovaných lidí. A mezi nimi i o samotného Manuela Barrosu, upozorňuje International Herald Tribune.

Podle německého Der Tagesspiegel naopak Barroso selhal. Téměř bez odporu se podvolil nátlaku všech pětadvaceti zúčastněných zemí. Navíc nedokázal správně odhadnout nálady v evropském parlamentu. Složení jeho komise totiž poslanci Evropského parlamentu podceňují. To je pro Barrosa větší problém než Buttiglione, který dostane resort spravedlnosti a vnitřních vztahů, ačkoliv považuje homosexualitu za hřích a ženy by nejraději viděl v kuchyni. Šéf evropské komise prostě vykročil levou nohou, uzavírá německý list.

Tento týden by měli poslanci ruské Dumy schválit návrhy zákona o změnách státní moci. S návrhy v polovině září, po tragédii v Beslanu, přišel prezident Vladimir Putin. Jde zejména o změnu v systému voleb gubernátorů a prezidentů jednotlivých subjektů Ruské federace. V rozhovoru pro deník Gazeta ale sekretář strany Jednotné Rusko Valerij Bogomolov vysvětluje i další záměry prezidenta. Hlavně - co s ním bude v roce 2008, kdy vyprší jeho druhé volební období. Více ale od našeho zpravodaje v Rusku Petra Vavroušky.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Izraelský parlament včera schválil plán premiéra Ariela Šarona na vyklizení pásma Gazy do konce roku 2005. Událost komentuje izraelský deník Hárec. Vítězství Šaronova kabinetu bylo jednoznačné, píše. Už není potřeba vyhlašovat referendum. Teď je třeba soustředit se na další kroky k naplnění plánu a zastavit útoky na obou stranách. Izrael se musí ubránit sebevražedným atentátníkům. Na druhou stranu je smrt desítek nevinných obětí pokaždé, když izraelští vojáci vstoupí do pásma Gazy, nepřijatelná. Pak začne vyjednávání. A nakonec postupné vystěhovávání izraelských osadníků z pásma Gazy. Budou potřebovat podporu, protože ztrátí své domovy. Svět teď bude sledovat Izrael na každém kroku. Naše činy tak musí být pozitivní, upozorňuje Hárec.

Včerejší triumfální Šaronovo vítězství znamená naději pro Palestince, píše k tomu britský deník Guardian. Po dvě desetiletí ztělesňoval nezpochybnitelné izraelské právo buldozer. Včera přišel posel toužebně očekávaného míru na Středním východě. Šaron je teď izraelským nepřítelem číslo jedna, a proto potřebuje podporu nejen samotných Izraelců, ale i lidí zvenku. Izraelský premiér ale není jen nezištným nositelem míru. Za opuštěná území v Gaze požaduje jiné větší oblasti. Vezměme si z toho dvě ponaučení. Za prvé i nepřítel se může, za jistých okolností, stát spojencem. A za druhé každá dobrá myšlenka musí nejdřív obstát v chladném větru reality. A toho jsme si v minulých dnech užili až dost, dodává závěrem. Guardian.

Martin Dorazín, Petr Vavrouška, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme