Zahraniční tisk o hongkongském summitu

Hongkongský summit nemá naději na úspěch. Svět se hádá, Irán se směje. Belgičtí profesoři neradi přednáší o evoluční teorii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Hongkongu dnes začíná summit Světové obchodní organizace. Otázkou, zda má setkání naději na úspěch se zabývají všechny přední evropské a světové deníky. Postoje jednotlivých stran jsou příliš radikální na to, aby summit skončil úspěchem, píše ve svém úvodníku francouzský deník Le Figaro.

Nemusíme přitom připomínat výhody, jaké by dohoda zemí měla. Podle Světové banky by pozitivní výsledky jednání znamenaly roční zisk mezi 290 a 520 miliardami dolarů. Tyto sliby ale neúspěchu nezabrání. Ovšem ať je vinen kdokoliv. Pokud Hongkong propadne, jednání o volném obchodu se zpomalí a poraženými budeme my všichni, uzavírá francouzský deník Le Figaro svůj pesimisticky laděný úvodník.

O zablokovaných postojích jednotlivých stran svědčí i článek evropského komisaře Petera Mendelsona pro list International Herald Tribune. Někteří členové Světové obchodní organizace rádi předstírají, že vše, co je potřeba k odblokování rozhovorů jsou smysluplné ústupky Evropské unie ve věci zemědělské politiky, píše pro list evropský komisař. To nejlepší, co na to můžeme říci, je že tento sobecký argument odráží dobře míněný ale příliš zjednodušený názor na vztahy mezi zemědělstvím, obchodem a rozvojem, píše Peter Mendelson a pokračuje:

Evropská unie již při mnoha příležitostech udělala významné ústupky. Zredukovali jsme subvence evropským farmářům, hlavní reformy začaly už po setkání v Doha, jehož závěry mnozí přehlédli, konstatuje evropský komisař a dále ve svém článku kritizuje politiku ostatních členů Indie, Brazílie a Spojených států.

Pokud také naši partneři podniknou závažné kroky, uzavírá svůj článek Peter Mendelson, mají oprávnění žádat Evropu, aby revidovala svou zemědělskou politiku. Do té doby bude Evropa trvat na tom, že v tomto okamžiku není potřeba k úspěchu jednání žádná změna v jejím přístupu.

Londýnský deník Daily Express přináší redakční článek o obřím požáru v překladišti pohonných hmot v Hemel Hempsteadu. Autor úvodem poukazuje na skutečnost, že před čtyřmi lety byla jedna z provozovatelských firem tohoto překladiště - Pipe line agency - úředně varována v souvislosti s nedostatečnými bezpečnostními opatřeními. Podle listu je to mimořádně znepokojivá věc, protože firma tehdy neudělala dost k nápravě situace. Autor poukazuje na skutečnost, že konkrétní příčina nynější havárie nebude známa ještě několik dní. Pokračuje náš spolupracovník ve Velké Británii Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z londýnského deníku

Íránský prezident Ahmadínežád se může smát, zatímco se ostatní svět hádá, konstatuje izraelský deník Haaretz. Irán se stal díky vývoji na světovém trhu ropy bohatším než kdykoliv předtím a může platit za své závazky v hotovosti, což mu dává image prosperující ekonomiky. Zdá se, že jeho vůdci si myslí, že takto výhodná pozice jim dává možnost odmítnout ruský návrh ke kompromisu ohledně nukleárních zbraní, píše izraeský deník a pokračuje: Průmyslové země jen krčí rameny.

Iránská jaderná síla je považována téměř výhradně za izraelský problém, a tím je jakákoliv možnost donutit svět ke společnému postupu vůči Iránu složitější než kdykoliv předtím. Prozatím se zdá, že čím více se Izrael zasazuje o zásah proti Iránu, tím vzdálenější řešení je. Ovšem, pokud Irán nepřestane s výrobou jaderných zbraní, bude stále držet v ruce bič tohoto nebezpečí a spoléhat na to, že neschopnost světa se dohodnout ho zachrání, dodává deník Haaretz.

Belgičtí profesoři biologie mají problémy s radikálními náboženskými názory, informuje o tom list La Libre Belgique.

Odkud pochází člověk? Náboženství a věda přináší fundamentálně odlišné odpovědi. Pro profesory biologie, kteří mají přednášet Darwinovu evoluční teorii žákům s náboženským přesvědčením o božím stvoření, je tato otázka velmi delikátní. Průměrně vzdělaný katolík ani muslim evoluční teorii neodmítá.

Čím dál více se ale setkáváme s rodiči, kteří dávají přednost doslovnému čtení bible a kritizují nás, že dětem přednášíme lži, cituje deník jednoho belgického profesora, přičemž se jedná spíše o rodiny s nižším vzděláním. Osnovy belgických škol se ale měnit nebudou, píše v závěru belgický deník a připomíná slova vědce Pasteura, který prohlásil, že když vchází do své laboratoře, nechává své náboženství za dveřmi.

Vít Pohanka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme