Zahraniční tisk o hře Usamy bin Ládina

Zahraniční noviny dnes píší o velké hře Usamy bin Ladina, nových násilnostech v Severním Irsku a přípravě Světového summitu o udržitelném rozvoji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Parvíz Mušaraf našel v Almaty v přítomnosti svého protivníka slova, která chtěl svět slyšet: "Nechceme válku," píše dnes vídeňská Die Presse. Když ale chtějí Rusko, Čína a USA vsadit vše na to, aby obě válečné mocnosti uklidnily, nabízí se otázka, jestli jde ještě stále o starou rivalitu obou mocností, nebo o něco zcela jiného. Jak z Dilí neustále zaznívá, jde o terorismus. Pokud se takové podezření opakuje dostatečně dlouho, promění se válka slov ve válku zbraní, což by mohlo být dílem teroristů z okolí Usami Bin Ladina. Částečného úspěchu už dosáhli: pákistánské vojenské jednotky se přesunuly od afghánských hranic k Indii. Dlouhodobým cílem by mohlo být stažení zahraničních jednotek z Afghánistánu, pokud by se jejich setrvání stalo pro USA a další západní státy kvůli hrozící atomové válce nepřípustné. Afghánistán by se tak znovu mohl proměnit v baštu extrémistů.

Téměř celá Británie se v posledních dnech oděla do vlajek, ať už kvůli oslavám jubilea královny, nebo při sledování Světového poháru, napsal londýnský Independent. Přesto jeden kout země zůstal neústupně stranou takových radostí. Východní Belfast zažil střelbu a zabití tří lidí. Přestože jsou bombové útoky a sektářské zabíjení v poslední době čím dál tím vzácnější, současný vzestup násilí, evidentně páchaný protestantskou většinou, připomíná, že ne všude vládne mír a ne všichni jsou loajální koruně. Nezbytná, ale kontroverzní restrukturalizace severoirských policejních sil navíc nebezpečí ještě podněcuje. Nízká morálka, četné absence a vnitřní třenice ohrožují jejich způsobilost ve chvíli, kdy je třeba disciplína, síla a trpělivost. Vyhlídky na klidné léto nejsou právě nejlepší.

Všechny polské deníky se dnes věnují porážce národního mužstva v jeho prvním vystoupení na fotbalovém šampionátu. Polsko vzhlíželo k mistrovství světa s velkými nadějemi. Jeho reprezentanti na něm hrají po 16 let dlouhé přestávce a nezačali dobře. Domácí Korejci je porazili 2:0.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z prvních stránek polských deníků cituje varšavský zpravodaj Pavel Novák:

V souvislosti s přípravným setkání Světového summitu o udržitelném rozvoji, které se v těchto dnech koná na indonéském Bali, dnešní Jakarta Post napsal: Vítejte ve světě multinacionálních korporací, ve světě, přes který se přehnala kulturní a hospodářská tsunami a nahradila okázalou rozmanitost lidské společnosti západní verzí dobrého života. Mezi sty největšími ekonomikami světa najdeme už jen čtyřicetdevět národních států. Obrat společností General Motors a Ford je větší než hrubý národní produkt celé subsaharské Afriky. Moc už není soustředěna v rukou vlád, ale obchodníků. Zatímco společnosti v této globalizační euforii prodávají spotřebitelům sny o bohatství a lesku, ničí se životní prostředí a zanikají jednotlivé kultury. I tak bychom měli ubránit víru v lepší svět.

Radka Průšová, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme