Zahraniční tisk o hrozbě tajfunu v Japonsku

Jih Japonska ohrožuje silný tajfun. Světové deníky o rostoucích cenách ropy. Ilegální pracovníci budou mít v Americe po řádění hurikánu problémy. Francie spekuluje o zdravotním stavu prezidenta Chiraca.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Jih Japonska ohrožuje tajfun Nabi. Silný vítr a stále přibývající déšť už zranily minimálně deset lidí, tisíce lidí musely opustit své domovy, informuje japonský list The Japan Times.

Minulý týden řádil v jihovýchodní Asii tajfun Talim, postihl zejména Tchajwan a Čínu, kde zahynulo více než 80 lidí. Tajfun Nabi teď nejvíce ohrožuje ostrov Kjušu, kde žije zhruba deset procent celé japonské populace, píše deník. Předpokládá se, že zasáhne také východočínskou provincii Zheijiang a Jižní Koreu.

Tento rok je to už v pořadí čtrnáctý tajfun, ovšem jeho následky mohou být velké, protože může velmi citelně zasáhnout hustě obydlené oblasti země. Kvůli silnému větru a dešti mnoha domácnostem nefunguje elektřina, školy zrušily dnešní docházku, byly odloženy některé lety a lodní linky a krizový management vlády se snaží evakuovat obyvatele postižených oblastí a zmírňovat škody, dodává japonský list Japan Times.

Rostoucí ceny ropy, to je v těchto dnech velmi časté téma světových deníků. Ropa se stává zranitelným místem mnoha států a její vlastnictví se stane v budoucnu strategickou výhodou. Kanadský deník The Globe and Mail dnes zveřejnil výsledky výzkumu veřejného mínění, podle kterých by 50 procent Kanaďanů souhlasilo s tím, aby byly ropné zdroje zestátněny.

Téměř 80 procent dotázaných by dále uvítalo, kdyby vláda snížila spotřební daň uvalenou na ropné produkty a zemní plyn. Nicméně přes rostoucí ceny jen čtvrtina dotázaných uvedla, že svou spotřebu omezí. Ti ostatní se zatím omezovat nehodlají, doplňuje kanadský list The Globe and Mail.

Severoamerický list New York Times se ve svém dnešním komentáři zamýšlí nad tím, jak katastrofa v New Orleansu postihla ty, o kterých se příliš nemluví a kteří by byli asi nejraději, kdyby se o ně nikdo nezajímal. Jsou to ilegální pracovníci.

Ve Spojených státech pracuje velké množství cizinců načerno, jen na turistické vízum, bez pracovního povolení. Postižená oblast zálivu nebyla výjimkou a pro tyto lidi nastávají opravdu krušné časy. Například Mexičan Pedro, dělník bez pracovního povolení, se snaží dostat svou těhotnou ženu někam do bezpečnějšího a klidnějšího místa. Jenže jak, když všude je plno policistů, kteří ho mohou kdykoliv zkontrolovat a zjistí tak, že je tu načerno?

Místo, kde mnozí ilegální přistěhovalci pracovali, spláchla voda a oni nemají žádný právní způsob, jak se dostat ke svým výplatám. Hurikán Katrina připravil těmto lidem nejistý a nebezpečný osud. Chtějí se zachránit, ale zároveň se bojí, že tím ohrozí svůj pobyt v Americe a v horším případě se dostanou do vězení, uzavírá severoamerický list New York Times.

Ruské deníky se dnes velmi obsáhle věnují novým pokynům, které vládě zadal prezident Vladimir Putin. Ten totiž velmi potěšil například učitele nebo lékaře. Moskevský zpravodaj Petr Vavrouška vybral komentář z deníku Izvěstija.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Francouzské deníky spekulují o zdravotním stavu prezidenta Chiraca. Ten musel o víkendu do nemocnice kvůli problému s okem, ovšem francouzským médiím se nelíbí, že se kolem jeho "nemoci" dělá tolik tajností. Lékaři jsou skoupí na jakoukoliv konkrétní informaci, a tak se veřejnost dozvěděla jen to, že Chirac má "drobný cévní problém", že léčba dosahuje "velmi zdařilého pokroku" a že hospitalizace "potrvá asi týden".

Informace z nemocnice postrádají jakékoliv konkrétní detaily o zdravotním stavu prezidenta, veřejnost se nedozvěděla nic o důležitosti prezidentovy hospitalizace a následcích jeho zdravotního problému, stěžuje si francouzský Le Monde. Ve Francii si tak pěstujeme podobný kult tajnosti, jaký byl udržovaný kolem kremelských vládců za časů bývalého Sovětského svazu, ironicky dodává francouzský Le Monde.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme