Zahraniční tisk o inspekcích v Iráku

Poté, co provedli několik překvapivých zjištění, ukázali zbrojní inspektoři zranitelnou stranu Iráku, píše britský Economist. Inspektoři OSN navštívili sídlo iráckého prezidenta, kde hledali nukleární zbraně a zbraně hromadného ničení. Tato návštěva zůstala spíše symbolickou. Přesto, že je tým vyšetřovatelů značně flexibilní, Irák měl spoustu času přemístit nepříjemné svědectví na jiné místo. Hra na kočku a myš bude trvat do sedmého prosince ? pak chce slyšet Amerika konečnou odpověď.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vyrábí tedy Irák zbraně hromadného ničení nebo ne? Na takovou otázku rozhodně inspektoři jen tak neodpoví. Jejich sedmnáctičlenný tým na to nestačí. Šéf vyšetřovatelů Hans Blix odhaduje, že na odpovědné posouzení iráckého zbrojního průmyslu by potřeboval dalších tři sta inspektorů a celý jeden rok. Do té doby ale můžou Spojené státy snadno ztratit trpělivost, míní Economist. Vždyť už teď chystají vzdušný prostor Turecka pro svá letadla.

Na Turecku nyní velmi záleží, píší londýnské Timesy. Pomalu, ale jistě se stává centrem světové diplomacie. Za poslední tři dny se tam vystřídali představitelé Spojených států, Dánska, Řecka i velké Británie. Prezident Bush včera pozval tureckého ministra spravedlnosti do USA. Nová turecká vláda se totiž stala pro Spojené státy klíčovou v jejím boji proti Iráku. Americká diplomacie podpořila Turecko v otázce Kypru. Její postoj značně znervózňuje Evropskou Unii.

Ta už se dlouho zaobírá otázkou, zda přijmout Turecko mezi své členy, přesto, že to je známé porušováním lidských práv. Mnoho evropských křesťanských politiků se také nemůže smířit s tím, že Turecko je z větší části muslimské. Spojené státy v něm doufají získat klíčového spojence NATO v útoku na Irák a tak tvrdě lobbují za jeho přijetí do Evropské Unie. Unie se stále ošívá. Pokud ale Turecko do svých řad nepřijme, bude to škoda nejen pro Ankaru, ale i pro Unii, upozorňují londýnské Timesy.

Afghánský prezident Hamid Karzáí sdělil OSN, že chce vytvořit armádu loajální afghánské vládě, píší Arab News. Podle toho, co řekl na setkání v Německu, vojsko by mělo čítat asi sedmdesát tisíc mužů. Podle něj potřebuje země armádu zcela nutně: organizace Taliban nezmizela - znovu se zmáhá a vláda sídlící v Kábulu nemá dost prostředků na potlačení sílícího bezpráví v zemi. Ani podpora místních obyvatel, kterou vláda má, nezastaví množství bojůvek, jež napadají konvoje OSN a jiné humanitární organizace a zadržují tak humanitární pomoc.

Jedinou ozbrojenou silou v zemi je tak americká armáda na jihu země, která se ale spíše zajímá o pokračující boj s Al-Kájdou. Přesto vycvičila asi dva tisíce afghánských mužů, kteří by měli být základem budoucí armády. Vládní vojsko by měli financovat Američané a Britové. Pro obě země by vytvoření armády mohlo být dobrým politickým krokem - získaly by tak silnou kartu v afghánské politice. Musí si ale dát pozor, aby jejich angažovanost nesmetla těžce vydobytou autoritu kábulské vlády. Jen aby se Afghánistán nestal americkou kolonií, varují Arab News.

Ruský deník Pravda referuje o nové hudební vlně v americké černošské komunitě. Stejně jako se v šedesátých letech rozmohly hudební skupiny propagující křesťanský styl života, dnes zpívají o své víře muslimové. A vybrali si k tomu mezi černošskou mládeží velice oblíbený hudební styl ? hip hop. Podle muslimských umělců je hip hop ideálním způsobem, jak šířit slovo boží. Hiphopoví zpěváci jsou členy velmi rozšířené organizace "Islámský národ", která sdružuje černé muslimy v Americe. Jejich vůdce Louis Farrakhan vyzývá umělce, aby se cítili jako poslové Alláhovi.

Víc než 85 procent Američanů konvertujících k Islámu patří k afroamerickýcm komunitám. Jejich způsob života zahrnuje tradiční modlení pětkrát denně, zákaz kouření a alkoholu a velkou hrdost na svoji víru. To je pro ostatní Američany často těžko pochopitelné - dodává Pravda.

Milan Kopp, Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme