Zahraniční tisk o iráckém referendu

Dnes se Iráčané v referendu rozhodují o tom, zda přijmou novou ústavu, která by měla zemi přinést stálou vládu. Podle severoamerického listu USA Today je dnešní referendum pro Irák klíčovým momentem. Irák je na rozcestí. Buď se násilí v zemi a politická nestabilita zhorší, nebo se země přiblíží stabilní demokracii. Šíité a Kurdové, jejichž zástupci tvoří současnou vládní koalici, ústavu podporují. Naopak sunnitská menšina novou konstituci kritizuje a sunnitští vůdci nabádají obyvatele, aby se vyslovili proti jejímu přijetí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Především se obávají, že ústava umožní šíitům a Kurdům, aby ovládli oblasti bohaté na ropu. Podle ústavy by se totiž měl Irák rozdělit na tři autonomní oblasti: kurdskou na severu, šíitskou na jihu. Sunnitům by tak připadl střed Iráku bez ropného bohatství, vysvětluje deník a dodává, že dnešní volby doprovází přísná bezpečnostní opatření, aby se zabránilo sebevražedným atentátům. V ulicích se nesmí objevit prakticky žádná auta. Tolik ze severoamerického listu USA Today.

Včera skončila operace proti ozbrojencům, kteří ve čtvrtek zaútočili na několika místech v jihoruském kabardinsko-balkarském Nalčiku. Ruská Pravda dnes rekapituluje její výsledky. Zhruba patnáct stovek vojáků a pět set členů přepadových oddílů bylo posláno do Nalčiku v souvislosti s útokem teroristů. Bitva o Nalčik skončila včera dopoledne okolo desáté hodiny místního času. Příslušníci bezpečnostních sil zlikvidovali poslední dvě ohniska odporu a osvobodili rukojmí, držené v budově policejního komisařství a v obchodě se suvenýry v centru města.

Bezpečnostní složky napočítaly nejméně 20 obětí, o život přišlo také 14 civilistů. 72 útočníků bylo zabito a 31 skončilo ve vězení. Podle některých informací byl v průběhu bojů spatřen také ruský bin Ládin, čečenský válečník Šamil Basajev, ovšem tuto informaci zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, dodává list a připomíná, že celá teroristická akce byla pečlivě naplánovaná. Teroristé chtěli především přitáhnout pozornost ruské i mezinárodní komunity, konstatuje ruská Pravda.

Česká fotbalová reprezentace bude o postup na mistrovství světa bojovat s Norskem. Podívejme se, co o pátečním losu napsaly norské listy. Deník Aftenposten si volbu pochvaluje, nejvíce se totiž reprezentační trenér Age Hareide obával Španělů. Dokonce si českého soupeře přál. Proti Čechům má norský tým lepší šance, než by měl v utkání se Španěly, souhlasí list. Český tým je totiž v posledních měsících oslabený a také pod obrovským tlakem, mnohem větším, než jakému čelí norská reprezentace.

Norský tým je navíc psychicky posílený úspěšnými zápasy v kvalifikaci, naopak Češi vše zachránili až v posledním utkání. V souboji s českým týmem je nutná perfektní obrana, radí deník a připomíná, že první zápas se odehraje 12. listopadu na norské půdě v Oslu. O čtyři dny později se týmy utkají v Praze, dodává norský list Aftenposten.

Na Slovensku neutichá skandál s dokumentem, který si objednala Dzurindova vláda u Světové banky. Podle některých novinářů i politologů připomíná zpráva spíš návod na předvolební kampaň. Opoziční lídr Fico dokonce obvinil Světovou banku, že napomáhá jednomu politickému táboru a zasahuje tak do vnitropolitického dění. Ke kauze se vrací i dnešní deník Pravda. Vybrala z něj bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová cituje ze slovenského tisku

"Vítejte v Paříži, vaše zavazadla máte v Hongkongu." Podobné věty se staly tento týden noční můrou mnoha pasažérů, cestujících z letiště v Sydney, píše australský list Sydney Morning Herald. V průběhu týdne se totiž několikrát zhroutil letištní systém na třídění zavazadel a zatoulalo se tak asi 5 000 zavazadel. Ztracená zavazadla pak musela být složitým způsobem dopravována ke svým majitelům, často se ocitla až na druhé straně zeměkoule. Následkem bylo nejen zpoždění letadel, ale především obrovská ostuda pro australské letiště.

Zhroucený systém také odhalil vážné nedostatky v otázkách bezpečnosti, protože bylo prakticky nemožné ručně skenovat obsah zavazadel. Podle nejnovějšího vyjádření představitelů letiště byl včera problém odstraněn a nyní už je vše v pořádku. Pro zaměstnance letiště i pro pasažéry to však byla pořádná lekce trpělivosti, uzavírá australský list Sydney Morning Herald.

Jan Šmíd, Renata Havranová, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme